lockdownTASR/Martin Baumann
StoryEditor

Lockdown pre neočkovaných! Pellegrini obvinil vládu, že rozdeľuje ľudí na dve kategórie

TASR18.11.2021., 13:13h
Nový Covid automat výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch.
Lajkuj Brainee.sk na

Tí sú podľa slov premiéra Eduara Hegera momentálne najviac ohrození. Nezaočkovaní ľudia sa na vstup do práce budú musieť dvakrát do týždňa testovať. Hromadné podujatia budú podľa neho len pre zaočkovaných. Nezaočkovaní budú môcť chodiť do tzv. esenciálnych obchodov, nebudú môcť chodiť do nákupných centier či reštaurácií.

Premiér vysvetlil, že nový covid automat zavádzajú pre stabilizovanie kritickej situácie v nemocniciach, platiť bude od pondelka (22. 11.). Zdôraznil, že pôjde o dočasné riešenie, očakáva, že to bude trvať tri týždne. Následne by mohlo byť ďalším krokom uvoľnenie opatrení pre zaočkovaných. Avizuje posilnenie kapacít v očkovacích centrách, preto vyzval nezaočkovaných dať sa zaočkovať, aby mohli potom využívať uvoľnenia.

Zrovnoprávniť sa má postavenie kompletne očkovaných a tých, ktorí sú v lehote do 180 dní od prekonania ochorenia covid-19. Pôjde o kategóriu s označením OP. Tieto dve skupiny ľudí budú v mnohých ohľadoch zvýhodňovaní. „Nemusia sa dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov, teda nielen do esenciálnych, ale aj do nákupných centier," povedal premiér po rokovaní vlády.

Pellegrini píše o segregácii nezaočkovaných 

Ku situácii sa okamžite na svojom facebookovom profile vyjadril predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. V statuse píše o tom, že vláde nejde o zabránenie šírenia vírusu, ale o nátlak na zaočkovanie sa. Ďalej kritizoval aj štátnu pomoc ekonomike.

„Doterajšia pomoc ekonomike bola najslabšia v Európskej únii, a ešte aj z nej nechala vláda ukradnúť 24 miliónov eur schrankovým firmám, " napísal rozhorčený Pellegrini.

Heger vyzýva k očkovaniu

Heger je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou von z pandémie. Vyzval občanov zaočkovať sa. „To či covid-19 existuje, nie je vec názoru, ale tvrdých dát," povedal.
Konzílium odborníkov podľa neho vyhodnocuje dáta na dňovej fáze. Avizuje, že keď sa situácia zlepší, bude sa uvoľňovať. „Uvidíme, ako na tento čas zaberie riešenie, je to odporúčanie konzília, ale samozrejme, budeme musieť promptne reagovať, ak uvidíme, že tie veci nezaberajú. Opäť vkladám dôveru do občanov," povedal Heger.

​Nápor na nemocnice je podľa neho obrovský, chýbajú pľúcne ventilácie i miesta na JIS. „Problém v nemocniciach zašiel tak ďaleko, že dnes už je riziko, že nebude poskytnutá zdravotná starostlivosť nielen pre covidových pacientov, ale ohrození sú aj pacienti z hľadiska bielej medicíny a plánovaných operácií, ktoré sa odkladajú," vyhlásil premiér a poďakoval všetkým lekárom za ich výkon.

Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) vyzval verejnosť na pochopenie, dodržiavanie ale i vynucovanie sprísnených protipandemických opatrení. Povedal to po štvrtkovom rokovaní vlády, ktorá schválila novelizované znenie covid automatu.

Súčasná epidemiologická situácia ohrozuje zdravotnícky systém ako taký a poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj iným, ako „ covidovým" pacientom, pripomenul minister. Priznal, že epidemiologické čísla nútia k sprísneniu opatrení aj voči tým, ktorí boli zodpovední a nechali sa zaočkovať.

„Veríme, že to pochopia, že my všetci to pochopíme a budeme opatrenia dodržiavať," povedal Lengvarský, ktorý nabáda aj k tomu, aby ľudia dbali na realizáciu, prípadne vynútenie rešpektovania pravidiel.

„Ak budete v reštaurácii, kde vás neskontrolujú, žiadajte, aby ste boli skontrolovaní, žiadajte, aby ste boli v bezpečnom prostredí a aby sme si boli istí, že opatrenia už nebude nutné ďalej sprísňovať," zdôraznil minister zdravotníctva.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 13:03