
Novela zákona podľa nich skutočné problémy v školstve nerieši, naopak, vznikajú ňou ďalšie. „Chceme docieliť, aby sa táto novela stiahla z pripomienkového konania a aby nastal dialóg. Naše hlasy neboli doteraz dostatočne vypočuté,“ povedala Lucia Chudá, predsedníčka Študentskej časti Akademického senátu Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Pripravovaný návrh nie je podľa študentov reformou, pretože nerieši reálne problémy v školstve. Medzi ne patrí napríklad finančné zabezpečenie internátov, študentov trápi tiež kvalita vyučovania či nedostatočná podpora vyučujúcich, ktorí odchádzajú do zahraničia.
Jeden študentský hlas v celej rade je podľa nej veľmi málo. Poukázala na to, že spoločné názory zdieľajú aj s inými fakultami a školami. Zástupcovia študentov zároveň požiadali o oficiálnu audienciu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.
Rezort školstva v utorok (9. 11.) pre TASR uviedol, že je v súvislosti s návrhom novely zákona o VŠ otvorený diskusii a uvíta akékoľvek návrhy a pripomienky k zákonu, ktorý sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).
Návrh zákona podľa ministerstva školstva vychádza aj z relevantných zahraničných analýz, štúdií a porovnaní, z ktorých vyplýva, že slovenské vysoké školy nevyhnutne potrebujú reformu.