Ľudia musia vnímať očkovanie proti koronavírusu ako vstupenku na slobodu. Vyhlásil to predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Predstavil tri kroky, ktoré jeho strana po konzultácii s ministerstvom zdravotníctva navrhla, aby zvýhodnila očkovaných a ľudí, ktorí prekonali covid. Predseda SaS nepovažuje za správne, keď aj v čiernych okresoch, v ktorých sú podľa covid automatu najprísnejšie opatrenia, sú podniky zavreté.
„Kde je miera očkovania vyššia, tam koronavírus vyčíňa menej,“ vyjadril sa Sulík. Rovnako sa to podľa neho prejavuje aj v hospitalizáciách a úmrtiach. „Očkovanie naozaj pomáha,“ podotkol.
Podľa Richarda Sulíka nie je správne, keď aj v čiernych okresoch, v ktorých sú podľa covid automatu najprísnejšie opatrenia, sú podniky zavreté. Sulík sa snaží presadiť to, aby sa aj tam zohľadňovalo očkovanie. Predstavil tri kroky, ktorými to chce dosiahnuť:
1. Úprava covid automatu tak, že ak majiteľ a personál sú zaočkovaní, tak pre zaočkovaných zákazníkov budú prevádzky otvorené aj v čiernych okresoch.
2. Aby boli ľudia, ktorí prekonali covid, v automate na rovnakej úrovni ako očkovaní.
3. Aby tam, kde je to možné, boli využívaní žolíci v maximálnej miere.
Takzvaní žolíci sú prideľovaní jednotlivým okresom, ktoré dosiahnu očkovanosť ľudí nad 50 rokov vyššiu ako 65 percent.
Podľa šéfky zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej je s týmto návrhom všeobecná zhoda. Súhlasí s tým podľa nej aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a viaceré ministerstvá už pracujú na tom, aby sa zmeny mohli zaviesť do praxe a najmä kontrolovať.
V súčasnom týždni je na Slovensku čiernych okresov 10, v tom budúcom ich bude už 24.