Zväz polície protestuje proti nízkym platom. Boj za lepšiu životnú úroveň štátnych zamestnancov môžeš podporiť aj ty (ilu)TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Búria sa proti nízkym platom. Policajné odbory chystajú protest za lepšiu životnú úroveň

ros26.10.2021., 16:00h
Policajti sa búria, chystajú protest. Žiadajú zvýšenie miezd. Plánujú sa k nim pridať aj hasiči, záchranári a ostatní zamestnanci ministerstva.
Lajkuj Brainee.sk na

Odborový zväz polície v Slovenskej republike vyzýva na účasť na proteste, ktorý sa uskutoční zajtra, 27. októbra o 14:45 pre Úradom vlády v Bratislave. Protestné zhromaždenie organizujú Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ SR) a Odborový zväz polície v Slovenskej republike (OZP v SR).

Ako informujú na svojom Facebooku, dôvodom protestu by malo byť najmä zvyšovanie miezd, platov či podpora zvyšovania životnej úrovne. „V rámci 1. kola kolektívneho vyjednávania, ako aj rozpočtu na rok 2022 vláda SR navrhla valorizáciu nula percent, pritom hospodársky rast v roku 2022 sa očakáva na úrovni päť percent a rast cien sa zvýši až o 2,9 percenta.“

Okrem toho sa tiež plánuje znižovanie počtu zamestnancov na ministerstve vnútra. O prácu by mohlo prísť až 1290 civilistov. 

„Treba spomenúť, že ide o akciu KOZ SR ktorej je OZP v SR riadnym a zakladajúcim členom. Podstatou tejto aktivity je podpora pri vyjednávaní Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme, jedným z členov vyjednávacieho tímu je aj predseda OZP v SR. V prvom kole vyjednávania zmluvné strany nedospeli k dohode ani na jednom bode. Jedným z týchto bodov bol napríklad aj návrh vlády SR na nula percentnú valorizáciu platov týchto zamestnancov, ktorá v konečnom dôsledku má vplyv aj na platy policajtov, hasičov a horských záchranárov,“ uvádza šéf policajných odborov Pavol Paračka.

Aj vďaka tomuto zhromaždeniu sa snažia dosiahnuť lepšie platy pre zamestnancov Ministerstva vnútra. Tvrdia, že sú často nižšie ako hodnota minimálnej mzdy. Od štátu vyžadujú:

  • Skrátenie služobného/pracovného času
  • Zvýšenie výmery dovolenky
  • Navýšenie platových taríf o trinásť percent (aj u policajtov, hasičov, záchranárov horskej záchrannej služby)
  • Odstupné v podobe jedného funkčného platu nad rámec zákona a ďalšiu úprava v podnikovej kolektívnej zmluve
  • Odchodné v podobe jedného funkčného platu nad rámec zákona a ďalšia úprava v podnikovej kolektívnej zmluve
  • Jeden deň plateného služobného/ pracovného voľna na žiadosť zamestnanca
  • Zvýšenie príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie
  • Zvýšený prídel do sociálneho fondu
  • Možnosť dohodnúť v podnikovej kolektívnej zmluve dennú výšku náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti štátneho zamestnanca vo vyššej percentuálnej sadzbe ako ustanovuje zákon, najviac vo výške 80 percent denného vymeriavacieho základu štátneho zamestnanca

Na ministerstve vnútra plánujú osloviť v súvislosti s podmienkami zvyšovania miezd sociálneho partnera v rámci kolektívneho vyjednávania. „Pri ňom postupujeme podľa zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní. Je ale potrebné uviesť, že výsledky kolektívneho vyjednávania prebiehajúceho na Úrade vlády SR budú mať vplyv aj na kolektívne vyjednávanie ku Kolektívnym zmluvám v rezorte ministerstva vnútra SR. Aj tieto výsledky budú pretransformované do týchto kolektívnych zmlúv,“ tvrdí Pavol Paračka.

Predseda Odborového zväzu polície v SR si netrúfa odhadnúť, koľko ľudí by sa mohlo zúčastniť protestného zhromaždenia. „Určite bude mať negatívny vplyv na počet zúčastnených celková pandemická situácia a s ňou uplatňované protipandemické opatrenia. Odborový zväz polície v SR je so svojimi členmi len jedným z 25 zväzov v rámci Konfederácie odborových zväzov SR. Všetci účastníci sú povinní dodržiavať aktuálne platné hygienické opatrenia a nariadenia Úradu verejného zdravotníctva a regionálneho úradu verejného zdravotníctva, na čo sú upozornení,“ dodáva Pavol Paračka.

Platové triedy zamestnancov štátnej sféry sú nižšie ako je hodnota minimálnej mzdy, tvrdí Paračka. „Prvá platová tarifa by sa pri zvýšení o trinásť percent dorovnala do minimálnej mzdy. Vďaka tomu by ani jeden z týchto zamestnancov nemal plat nižší ako je hodnota minimálnej mzdy. Tak či tak musí zamestnávateľ doplácať sumu do výšky minimálnej mzdy. Vzhľadom k tomu, že sa nepodarilo nastaviť určitý automat platových taríf, ktoré by korešpondovali s minimálnou mzdou, tak vždy doplácajú.“ 

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. január 2025 12:01