TASR/Michal Svítok
StoryEditor

Definitívne rozhodnutie. Najvyšší súd potvrdil Zsuzsovej trest za vraždu exprimátora

HNonline.sk13.10.2021., 12:36h
Zsuzsová bola odsúdená za sprostredkovanie vraždy lokálneho politika. Tresty si vypočuli aj ďalší obžalovaní.
Lajkuj Brainee.sk na

Najvyšší súd dnes potvrdil tresty pre obžalovaných v prípade vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka.

Všetkým obžalovaným, vrátane Aleny Zsuzsovej, potvrdil trest odňatia slobody na 21 rokov. Tá figuruje aj ako možná objednávateľa vraždy Jána Kuciaka.

Súd tak potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu.

Rovnaký trest súd vymeral aj Romanovi Ostružlíkovi a Vladimírovi Mosnárovi.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová. Tá figuruje aj v prípadoch prípravy vrážd generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica ako aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. 

Za vinného súd uznal aj Mosnára, ktorý je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.

Rana z brokovnice

Basternáka zavraždili v roku 2010. ​Zastrelil ho priamo pred jeho domom vrah Štefan Kaluz, ktorého súdy už potrestali dvadsiatimi piatimi rokmi väzenia. Avšak meno objednávateľa bolo dlho neznáme.

Politik zomrel, keď sa vracal s manželkou z prechádzky so psom. Prišlo auto a z neho vystrelil Kaluz. Basternák začal utekať, ale zakopol, vrah ho dohnal a z bezprostrednej blízkosti ho strelil z brokovnice do hlavy.

Predvolený boj

Vražda sa stala v čase, keď vrcholil politický predvolebný boj o post primátora. Pozornosť sa tak uprela na jeho hlavného politického súpera - kandidáta strany Most-Híd Romana Ostružlíka, miestneho podnikateľa a majiteľa autoservisu.

Toho v kampani podporovala práve Zsuzsová spolu s podnikateľom Zoltánom Andruskóom, dnes už právoplatne odsúdeným v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice. Zsuzsová vtedy vypovedala na súde ako svedkyňa.

Prokuratúra prípad opäť otvorila až v roku 2018.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
08. jún 2023 08:00