Tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu nepotrebujú všetci: Kto sa jej vyhne? (ilu)TASR/Lukáš Grinaj
StoryEditor

Tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu nepotrebujú všetci: Kto sa jej vyhne?

TASR07.10.2021., 15:55h
Tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu ľudia s oslabenou imunitou dostať už štyri týždne po druhej, keďže je pre nich súčasťou základnej očkovacej schémy. Štát už spustil očkovanie treťou dávkou.
Lajkuj Brainee.sk na

Pre ostatné skupiny predstavuje posilňovaciu dávku, ktorá sa môže podať najskôr po šiestich mesiacoch. Vo štvrtok to uviedla Alena Koščálová z konzília odborníkov. 

Na tretiu dávku majú nárok všetci imunikompromitovaní. Ich očkovanie má byť spustené ako prvé. Už teraz môžu požiadať svojho lekára o potvrdenie o tom, že patria do rizikovej skupiny. Časť pacientov bude notifikovaná esemeskou.

Posilňovacia dávka je určená pre ľudí nad 55 rokov, ľudí s rizikovými ochoreniami, ktoré môžu znamenať ťažký priebeh ochorenia. Do tretej skupiny patria ľudia vystavení zvýšenému riziku nákazy, napríklad zdravotníci alebo zamestnanci zariadení sociálnych služieb. Zohľadňovať sa bude rizikovosť a čas podania druhej dávky.         

Posilňovacia dávka je určená pre ľudí nad 55 rokov, ľudí s rizikovými ochoreniami Posilňovacia dávka je určená pre ľudí nad 55 rokov, ľudí s rizikovými ochoreniami TASR/Roman Hanc

 „Tretia dávka sa nevzťahuje na tých, ktorí absolvovali plné očkovanie a zároveň prekonali COVID-19. Tí ju nepotrebujú,“ upozornila Koščálová.

Pripravené je očkovanie aj pre deti od päť do jedenásť rokov, hovorí členka konzília Elena Prokopová. „Bude prebiehať zhruba v rovnakom časovom rozhraní ako očkovanie treťou dávkou,“ avizovala. Pripomenula, že bude len na žiadosť rodiča a po doporučení špecialistu.

Členky konzília zároveň uviedli, že podporujú bezplatné PCR testovanie pre tých, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu očkovať.

Okrem toho sa podľa nových pravidiel upravuje aj dĺžka karantény pre neočkovaných. Tá sa skráti pri jej bezpríznakovom priebehu zo 14 na desať dní. Karanténu možno ukončiť aj negatívnym výsledkom PCR testu vykonaného najskôr v piaty deň. Karanténa sa netýka plne zaočkovaných osôb. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k režimu na hraniciach, ktorá bude účinná od 15. októbra. Od 11. októbra sa tiež rušia hodiny pre seniorov a osoby ZŤP, ktoré platili v bordových a čiernych okresoch.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
11. jún 2023 03:17