Hornonitrianski baníci prídu o prácu (ilu)TASR/Maroš Černý
StoryEditor

Bane v Handlovej ukončili ťažbu uhlia: Ovplyvní to osud viac ako 200 zamestnancov, ktorí stratia prácu

TASR07.10.2021., 13:32h
Hornonitrianski baníci ukončili ťažbu uhlia v handlovskej bani, o prácu príde 237 zamestnancov.
Lajkuj Brainee.sk na

Rozhodnutie Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) je v súlade s harmonogramom uzatvorenia jednotlivých ťažobných polí. O prácu príde 237 zamestnancov. TASR o tom vo štvrtok informovala tlačová hovorkyňa spoločnosti Adriana Siváková.

Svoje 112-ročné obdobie priemyselnej ťažby uhlia na handlovskom ložisku zavŕšila najstaršia uhoľná baňa na Slovenku v septembri. „Rozhodnutie o ukončení ťažby je v súlade s harmonogramom ukončenia a uzatvorenia jednotlivých ťažobných polí v dobývacích priestoroch Handlová a Nováky I., ktorý schválila Európska komisia 28. novembra 2019 podľa pravidiel štátnej pomoci Európskej únie,“ pripomenula Siváková.

Z dôvodu ukončenia ťažby v bani Handlová podľa nej predstavenstvo akciovej spoločnosti 30. septembra schválilo znižovanie stavu v počte 237 zamestnancov. „Súvisí to s realizáciou útlmového programu vyhláseného vládou SR z dôvodu ukončenia všeobecného hospodárskeho záujmu na využívaní domáceho hnedého uhlia v energetike. Z celkového počtu 383 zamestnancov, ktorí boli zaradení na pracoviskách v Handlovej, bolo už 95 preradených na produktívne pracoviská ostatných ťažobných úsekov spoločnosti,“ priblížila.

Vzhľadom na počet uvoľňovaných zamestnancov, ktorých je 237, ide podľa Sivákovej o hromadné prepúšťanie, ktoré bude firma realizovať do 31. decembra tohto roka. „Spoločnosť v zmysle Zákonníka práce túto skutočnosť ohlásila v stanovenej lehote príslušnému úradu práce,“ doplnila. 

Podmienky na nárok na kompenzačný príspevok spĺňa v rámci uvoľňovaných zamestnancov 145 baníkov. „Časť z nich, rovnako ako aj ďalší zamestnanci, predpokladáme v počte okolo 100, využije ponúknutú možnosť zapojiť sa do procesu rekvalifikácie Podpora zamestnanosti v regióne horná Nitra, organizovaného Trenčianskym samosprávnym krajom,“ dodala Siváková.

V podzemí bane Handlová aktuálne spoločnosť zabezpečuje technickú likvidáciu bane demontážou elektro-strojného zariadenia, vyplienením banskej techniky, ako aj výstroja banských diel. Následne bude pokračovať na povrchu odstránením banských stavieb.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. marec 2023 22:41