Pexels/Rosemary Ketchum
StoryEditor

Zmena pohlavia na Slovensku bude konečne jednoduchšia. Záborská a Vašečka už stihli vyjadriť nesúhlas

TASR27.04.2022., 17:30h
Nové usmernenie rezortu zdravotníctva týkajúce sa zmeny pohlavia má podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti (SPsS) Ľubomíry Izákovej slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov.
Lajkuj Brainee.sk na

Podotkla, že doteraz sa postupovalo nejednotne. „Diagnóza nevznikla zavedením odborného usmernenia, existovala pred tým a aj bude, určite teraz nevznikne nanovo. Usmernenie definuje, u koho možno postup zvoliť, koľko to musí trvať, aké vyšetrenia a liečby musí pacient absolvovať, čo doteraz nebolo,” vysvetlila Izáková.

Cieľom je zjednotiť postupy, pomôcť to má lekárom, pacientom i úradníkom na matrike, priblížil generálny riaditeľ sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR Pavol Macho. „Cieľom nie je umelo meniť pohlavie, ale uľahčiť človeku, aby mohol žiť tak, ako sa vnútorne cíti a aby mohol byť tak aj rešpektovaný okolím,” ozrejmila sexuologička a predsedníčka sexuologickej sekcie SPsS Barbora Vašečková.

Zmena pohlavia na Slovensku bude jednoduchšia Pexels/Rosemary Ketchum

Nikoho nemožno nútiť

Možnosť voľby medzi chirurgickými zákrokmi a hormonálnou liečbou v kombinácii s testom života v preferovanom rode v trvaní najmenej jedného roka, ktoré prináša usmernenie, považuje za správne. Poukázala, že cieľom tzv. nútených kastrácií je ovplyvniť plodnosť pacientov, ktorá je základným ľudským právom.

„Nemôžeme nikoho nútiť do akéhokoľvek chirurgického zásahu,” dodala Vašečková. Zdôraznila, že rodová identita nesúvisí so sexuálnou deviáciou. „To sú úplne iné veci. Sú to veci tendenčné, ideologické a politicky podsúvané,” uviedla Vašečková. Ide podľa nej o tradičné výhrady, ktoré sú prítomné dlhodobo.

Obmedzená platnosť usmernenia na dva roky podľa Macha vyplýva z potreby jeho aktualizácie v budúcnosti. Priblížil, že sa pracuje na príprave štandardných postupov, ktoré by mali odstrániť právne nejasnosti. Vašečková spresnila, že aktualizácia bude potrebná aj v súvislosti s novou verziou Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

​Izáková zároveň ubezpečila, že nejde o vymýšľanie niečoho nového, ale o použitie štandardných tzv. „evidence based” postupov, ktoré sú vo svete bežné. Nové usmernenie podľa iniciatívy Inakosť zjednoduší proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí.

Posúvame sa vpred

Usmernenie víta aj Amnesty International Slovensko, jeho prijatie považuje za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových ľudí. Niektoré body však vníma ako nedostatočné až sporné.

Poukázala na to, že nie je v súlade s Medzinárodnou klasifikáciou chorôb Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), keďže WHO už neradí transrodovosť medzi duševné choroby a poruchy správania. Problematická je podľa organizácie tiež nútená hormonálna terapia alternujúca chirurgický zákrok. Zmenu, naopak, kritizuje mimoparlamentné KDH, ktoré žiada úpravu.

Záborská a Vašečka sú proti

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR má zrušiť svoje odborné usmernenie týkajúce sa zmeny pohlavia. Žiadajú to poslanci parlamentu z klubu OĽANO Anna Záborská a Richard Vašečka z mimoparlamentnej Kresťanskej únie. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ich podľa Záborskej ubezpečil, že usmernenie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) urýchlene zruší.

TASR/Jakub Kotian

„Je to jediná cesta, ak chceme zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje Ústava SR a zákon o rodine,” povedala Záborská, ktorá je aj splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

Zrušenie usmernenia považuje za jedinú cestu, ak sa má zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje Ústava SR a zákon o rodine. Kresťanská únia je podľa svojho stanoviska rozčarovaná z postupu ministerstva, chýba jej transparentná politická diskusia.

„Nie je prípustné, aby podzákonná norma, ktorou bolo aj predmetné usmernenie, neprešla riadnym transparentným medzirezortným pripomienkovým konaním a v praxi menila základné nastavenie právneho poriadku SR. Ten stojí na rozdelení obyvateľstva na mužov a ženy s jasne určenými biologickými danosťami. Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať „matrikového“ muža ako matku dieťaťa,” dodal Vašečka.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 14:58