
Teraz sa však členovia komunity obávajú diskriminácie, pokiaľ Ukrajinu uchváti Rusko.
Obávajú sa
Členovia komunity nechcú sedieť so založenými rukami. „Chcem sa pripojiť k civilnej obrane,“ povedal napríklad Tymur Levčuk z mimovládnej organizácie Fulcrum.
Podľa aktivistky Oleny Ševčenkovej nie je situácia na Ukrajine taká ružová. Práva komunity sú predsa len obmedzené, svoje pochody v Kyjeve môžu jej členovia vykonávať len pod ochranou policajných ťažkoodencov, pretože časť obyvateľstva sa k sexuálnym menšinám stavia príliš nepriateľsky.
Dlhodobé napätie s Ruskom zatienilo úsilie komunity presadiť v ukrajinskom parlamente rozšírenie svojich práv. „Bojujeme o to, aby sme presadili zákony proti diskriminácii, zločinom z nenávisti i nerovnosti všeobecne,“ podotkla Ševčenková.
Perzekúcia v Rusku
V Rusku sú sexuálne menšiny skutočne pod veľkým tlakom. Napríklad nariadenie od roku 2013 zakazuje akékoľvek šírenie informácií súvisiacich s homosexualitou. Podľa Moskvy zákon chráni deti a mladistvých. Podľa HRW však vyhláška vytvorila pre mládež s inou ako heterosexuálnou orientáciou „peklo na zemi“.
Boj proti šíreniu vírusu HIV sa v Rusku taktiež skomplikoval. V máji 2018 krajina kvôli zákonu o „gay propagande“ zrušila webovú stránku ParniPlus, ktorá poskytovala informácie o šírení HIV medzi homosexuálmi. Šírenie epidémie HIV/AIDS sa v krajine nijako nepoľavilo, v roku 2016 sa tam evidoval milión nakazených ľudí.
V Sovietskom Rusku bola homosexualita zločinom, gayov štát trestal piatimi rokmi v gulagu za „sodomiu.“ K lesbám bol zákon miernejší, často ich ale posielal na nútenú psychiatrickú hospitalizáciu. Hoci bola homosexualita legalizovaná s rozpadom Sovietskeho zväzu, nový zákon nadväzuje na dlho upevňovanú stigmu LGBT komunity v ruskej spoločnosti.
Portál iDnes.cz patrí pod vydavateľstvo Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.sk.