Možno sa časom dočkáme toho, že písmeno X pri pohlaví bude samozrejmosťou (ilu)unsplash.com
StoryEditor

Snažia sa ísť s dobou: V tejto krajine vystavili pas pre nebinárnu osobu

TASR27.10.2021., 16:43h
Do kolónky pohlavie zaznačili "X".
Lajkuj Brainee.sk na

V Spojených štátoch vystavili vôbec prvý cestovný pas s označením pohlavia "X" pre osoby, ktoré sa neidentifikujú ani ako muži, ani ako ženy. S odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí o tom v stredu informovala agentúra AP.

Ministerstvo odmietlo zverejniť identitu nositeľa tohto pasu a nepotvrdilo ani informácie, že ho dostala intersexuálna osoba menom Dana Zzyym z Colorada, ktorá od roku 2015 viedla s ministerstvom súdny spor. Tejto osobe odmietli vydať pas, keďže vo formulári sa odmietla identifikovať ako muž alebo žena a namiesto toho napísala mimo kolónky písmeno X.

Do kolónky pohlavie sa zapíše písmeno X (ilu) Do kolónky pohlavie sa zapíše písmeno X (ilu) unsplash.com

Osoba Zzyym sa podľa agentúry AP narodila s niektorými nejednoznačnými pohlavnými charakteristikami, vychovali ju však ako chlapca. Tento občan podstúpil niekoľko operácií, avšak ani tie z neho celkom neurobili muža, uvádza sa vo vyjadrení súdu. Zzyym pôvodne slúžil ako muž v americkom námorníctve, avšak neskôr – počas štúdia na Coloradskej štátnej univerzite – sa začal identifikovať ako intersexuálna osoba.

Nevydanie pasu údajne tejto osobe zabránilo v účasti na schôdzi Medzinárodnej organizácie intersexuálov v Mexiku. Americké ministerstvo zahraničných vecí ešte v júni oznámilo, že v pasoch pribudne tretia kolónka pre pohlavie. Upozornilo však, že si to bude vyžadovať rozsiahlu aktualizáciu počítačových systémov.

Ministerstvo už umožňuje žiadateľom o pas vybrať si mužské či ženské pohlavie bez ohľadu na to, aké pohlavie majú uvedené v iných úradných dokumentoch. Tri kolónky pre pohlavie majú aj v Kanade, Nepále, Austrálii či na Novom Zélande.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
04. jún 2023 12:36