facebook/Catharina-Amalia
StoryEditor

Holandská princezná môže vstúpiť do manželstva s osobou rovnakého pohlavia, rozhodol parlament

TASRsom13.10.2021., 09:07h
Dedič holandského trónu môže vstúpiť do manželstva s osobou rovnakého pohlavia a nemusí sa pritom vzdať svojho nároku na trón. V utorok to vyhlásil holandský premiér Mark Rutte, informovala agentúra Reuters.
Lajkuj Brainee.sk na

Holandsko bolo vôbec prvou krajinou, ktorá v roku 2001 legalizovala manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Ale pre holandskú kráľovskú rodinu boli pravidlá odlišné: Vláda rozhodla, že ak by sa dedič chcel vziať s niekým rovnakého pohlavia, stratil by právo na trón.

Podľa Rutteho sa však časy zmenili odvtedy, čo sa k tejto problematike vyjadrovali jeho predchodcovia.

Rutte povedal, že holandská princezná, 17-ročná Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria, si môže vziať hocikoho bez ohľadu na pohlavie a nemusí mať obavy, že sa musí zrieknuť trónu. Vláda verí, že aj dedič (trónu) môže  vstúpiť do manželstva s osobou rovnakého pohlavia. Kabinet si preto tiež nemyslí, že by dedič trónu alebo kráľ mal abdikovať v prípade, že vstúpi do takéhoto manželstva,“ uviedol Rutte.

Nedoriešená otázka 

Holandský premiér však zároveň dodal, že v tomto prípade stále ostáva nedoriešená jedna otázka, a to akým spôsobom by manželstvo osôb rovnakého pohlavia ovplyvnilo nástupníctvo detí takéhoto kráľovského páru na holandský trón.      

„Závisí to od faktov a okolností špecifického prípadu. Môžeme to vidieť aj na tom, ako sa časom mení rodinná politika,“ uviedol Rutte s tým, že v súčasnosti preto nevidí dôvod na to, aby sa vláda tento problém snažila vyriešiť.

Manželstvo príslušníkov kráľovskej rodiny musí povoliť parlament

Na rozdiel od manželstiev holandských občanov, manželstvo holandských príslušníkov kráľovskej rodiny musí povoliť parlament. Niektorí členovia holandskej kráľovskej rodiny sa v minulosti už vzdali svojho miesta v nástupníckej línii, aby mohli vstúpiť do manželstva bez súhlasu parlamentu, píše Reuters.

Podľa Reuters sa tiež holandská korunná princezná Catharina-Amalia (17) v minulosti nevyjadrila k tejto téme a verejnosť vie len veľmi málo o jej súkromnom živote.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. máj 2023 06:19