palacinkáreňTASR/Jana Ďurašková
StoryEditor

Zúfalí majitelia palacinkárne otvorili aj napriek čiernej farbe. Pomoc štátu je nedostatočná, hovoria

TASR07.11.2021., 07:24h
Palacinkáreň „U Priateľov" v Humennom ostala otvorená aj napriek opatreniam.
Lajkuj Brainee.sk na

Na kontrolu zo strany štátnych orgánov sú majitelia palacinkárne, ktorá je v Humennom otvorená aj napriek zaradeniu okresu do čiernej farby covid automatu, pripravení. Svoje rozhodnutie porušiť protipandemické opatrenia odôvodňujú zúfalstvom, chcú upozorniť na nedostatočnú podporou zo strany štátu. Úrad verejného zdravotníctva SR pripomína, že za takéto konanie hrozia pokuty.

„Ostatné prevádzky, ako supermarkety, kde je denne množstvo ľudí, nadnárodné spoločnosti, automobilky, chemické závody, priemyselná výroba, kde sú tisíce ľudí spoločne, fungujú," uviedla pre TASR Tatiana Kopilová s tým, že na pravidlá covid automatu doplácajú najmä „malí" podnikatelia z oblasti stravovania, hotelierstva a starostlivosti o ľudské telo.

Udržať prevádzku rentabilnú pri „okienkovom" predaji je podľa nej nereálne a preplácanie 80 percent mzdových nákladov na zamestnancov ako pomoc od štátu nedostatočná. Jej manžel Slavomír Kopil sa pýta, z čoho majú žiť a pripomína základné práva a slobody vyplývajúce z Ústavy SR.

20211105_humenne_cierny_okres_otvorena_prevadzka_02821667 (1) palacinkáreň TASR/Jana Ďurašková

​​Ani odklad splátok úverov bankám nepovažujú manželia za dostatočnú pomoc, keďže podnikatelia ich budú musieť splatiť. Kedy budú môcť začať znova plnohodnotne podnikať, pritom nevedia. Podľa Kopila je takmer po dvoch rokoch trvania pandémie mnoho podnikateľov v gastrosektore nútených brať nové úvery na to, aby mohli splácať podlžnosti voči štátu.

„A to len preto, že ich štát zatvoril," podotkol s tým, že spätná pomoc dosiaľ neprišla v adekvátnej podobe. Tá by podľa Kopilovej mohla predstavovať preplácanie 70 percent priemeru príjmov v období pred pandémiou. „Alebo nech nás nechajú pracovať ako obchodné reťazce alebo nadnárodné spoločnosti," uzavrela.

20211105_humenne_cierny_okres_otvorena_prevadzka_01821666 (1) palacinkáreň TASR/Jana Ďurašková

​​Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, za porušenie opatrení v súvislosti s COVID automatom a otvorenie gastroprevádzky v jeho čiernej fáze môže regionálny úrad verejného zdravotníctva v správnom konaní uložiť pokutu vo výške od 150 do 20.000 eur. Pri stanovení výšky pokuty sa podľa jej slov prihliada na viaceré okolnosti.

„Rozhodnutie opakovane nerešpektovať platné opatrenia môže viesť v tejto súvislosti k početným správnym konaniam a konečná suma uložených sankcií sa môže stále viac zvyšovať," doplnila.

menuLevel = 3, menuRoute = notsorry/news/gastro, menuAlias = gastro, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 00:05