Brusel vyzýva ľudí, aby sa pripravili na núdzové situácie tým, že si pripravia základné zásoby na minimálne 72 hodín.AFP/Jonathan Nackstrand
StoryEditor

Zabezpeč si vodu a potraviny. EÚ vyzýva občanov, aby si pripravili zásoby na 72 hodín v prípade katastrofy alebo vojny

Sarah Dobiašová28.03.2025., 10:00h

Európska únia vyzýva občanov, aby si pripravili zásoby na 72 hodín v prípade krízy. Stratégia tiež navrhuje zaviesť vyučovanie o pripravenosti na krízy do škôl a usporiadať celoeurópsky deň na zvýšenie povedomia.

Lajkuj Brainee.sk na

Európska únia predstavila svoju prvú stratégiu pripravenosti, v rámci ktorej vyzýva občanov, aby si pripravili dostatočné zásoby základných potrieb na 72 hodín. Tento krok je súčasťou širšej iniciatívy, ktorá má zvýšiť pripravenosť občanov na rôzne krízy, ako sú povodne, požiare, pandémie alebo vojenské útoky.

Osobná príprava a výzva pre členské štáty

Stratégia, ktorá bola predstavená 26. marca 2025, sa zameriava na proaktívne opatrenia v krízovom riadení. Európska komisia vyzýva jednotlivcov, aby si vypracovali núdzové plány a zabezpečili zásoby vody, potravín a ďalších nevyhnutných vecí, ktoré by im pomohli prežiť počas troch dní v prípade náhlej krízy.

Hadja Lahbib, komisárka EÚ pre pripravenosť a riadenie kríz, zdôraznila, že táto stratégia je inšpirovaná praxou krajín ako Nemecko a severské štáty, ktoré už roky podporujú svojich občanov v pripravovaní sa na rôzne núdzové situácie. Lahbib tiež prezentovala osobnú núdzovú tašku, ktorá obsahovala základné veci, ako doklady, konzervované jedlo, vodu, zápalky, švajčiarsky armádny nôž, hotovosť, lieky a malé rádio.

image

Začala tretia svetová vojna? Vojenskí experti sa zhodli, že konflikt eskaluje. Má však inú podobu, ako predošlé dve vojny

Výzvy a reakcie členských štátov

Európska komisia zároveň vyzýva členské štáty, aby začali vyučovať pripravenosť na krízy aj v školách a zorganizovali celoeurópsky deň pripravenosti. Cieľom je posilniť informovanosť verejnosti a zabezpečiť, aby boli krajiny pripravené na rôzne druhy kríz, vrátane tých, ktoré vyvoláva klimatická zmena, kybernetické útoky alebo vojenské invázie.

Tento krok prichádza po správe bývalého fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa, ktorý upozornil na nedostatok jasného plánu v prípade vojenskej agresie voči členskému štátu EÚ. Krajiny ako Švédsko, Nórsko a Nemecko už majú zavedené rôzne núdzové plány a systémy na ochranu svojich občanov pred rôznymi typmi hrozieb.

image

Ilustračný obrázok.

Unsplash/Levi Meir Clancy

Stratégia EÚ je tiež reakciou na pandemickú krízu, ktorá ukázala, že spoločné nákupy vakcín a zdravotníckeho vybavenia môžu byť kľúčové v prípade globálnych ohrození. Očakáva sa, že táto nová stratégia vyvolá zmiešané reakcie v členských štátoch, ktoré rôzne vnímajú potenciálne hrozby.

EÚ teda začína serióznejšie plánovať, ako reagovať na krízy a nepredvídané situácie, čím sa snaží predísť chaosu v prípade ďalších katastrofických udalostí.

Top rozhovor
menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. apríl 2025 10:32