Niežeby neexistovali produkty či služby, ktoré by dokázali využiť potenciál umelej inteligencie – je ich naozaj veľa, ale chýba im jasný účel či vízia. Až príliš často hľadáme odpoveď na otázku, prečo vlastne integrovať novú technológiu do prístrojov, aký úspech z toho spoločnosť môže mať. Všetci túžia po umelej inteligencii, ale pritom prehliadame jednu zásadnú príležitosť, ktorú nám ponúka – totiž možnosť upraviť si zariadenia každodennej spotreby skutočne na mieru.
Rôzne možnosti personalizácie prístrojov poznáme, samozrejme, už dlho, existujúce zariadenia sa isto nedokážu prispôsobiť potrebám jednotlivých zákazníkov skutočne naplno. Pre umelú inteligenciu by to však nemal byť veľký problém – práve v možnostiach ďalekosiahlych úprav podľa potrieb, chuti a životného štýlu zákazníkov sa skrýva jej skutočný potenciál.
Práve teraz máme možnosť od základov zmeniť vzťah k svojim zariadeniam. Umelá inteligencia nám dáva prostriedky a príležitosť, ako prepracovať moderné technologické produkty tak, aby boli nielen pre každého, ale aby každému dávali práve to, čo najviac potrebuje. To zďaleka presahuje doterajšie možnosti používateľského komfortu. Umelá inteligencia sa v krátkej dobe môže o svojom používateľovi dozvedieť prvé aj posledné a naučiť sa podľa toho fungovať – napríklad rozoznávať jeho hlas medzi ostatnými. Skutočne premyslené aplikácie s umelou inteligenciou nám môžu výrazne vylepšiť život, pretože sa vďaka nim budeme môcť zamerať na to, čo je pre nás najdôležitejšie.
Umelá inteligencia a zážitky
V spoločnosti Samsung investujú do vývoja umelej inteligencie už viac ako desať rokov. Za tie roky vyvinuli svoje produktové portfólio do podoby, v ktorej umelá inteligencia obohacuje prakticky každú kategóriu od televízorov a chladničiek až po vysávače alebo inteligentné telefóny. Každý krok tohto vývoja nejakým spôsobom vylepšuje používateľské zážitky, preto musia konať zmysluplne a zodpovedne. V ich prístupe k umelej inteligencii zohráva hlavnú úlohu dostupnosť, udržateľnosť a bezpečnosť – chcú pomocou novej technológie odstraňovať bariéry, s ktorými sa denne stretávame a inšpirovať verejnosť k ďalším krokom. Nech už dáva prednosť akémukoľvek štýlu života, technológie s umelou inteligenciou to umožnia.
Na ceste k otvorenejšej inkluzívnej spoločnosti môže umelá inteligencia pomôcť technológiám k lepšej dostupnosti. V najnovších Samsung televízoroch, napríklad v sérii Neo QLED 8K QN900D, inteligentný systém premieňa titulky na hovorenú reč pre používateľov so zrakovým postihnutím. Taktiež inteligentné telefóny využívajú umelú inteligenciu na generovanie titulkov, tentokrát kvôli sprístupneniu hovorov sluchovo postihnutým. Pri digitálnych spotrebičoch používa spoločnosť Samsung umelú inteligenciu napríklad na hands-free otváranie dverí na chladničke, čo sa hodí ľuďom s pohybovými komplikáciami. Majú víziu sveta, v ktorom si ich produkty môže užiť každý. Inkluzívne technológie sú podľa nich cestou, ako demokratizovať zmysluplné inovácie.
Pokiaľ niekto túži hlavne po pokojnom domácom živote, pomôže mu umelá inteligencia eliminovať každodenné drobné frustrácie. Dokáže napríklad prispieť k zníženiu potravinového odpadu – kontroluje, čo je v chladničke a či je to čerstvé, potom odporučí recept, čo uvariť z domácich zásob. Platforma spoločnosti Samsung, SmartThings, dokáže tieto spotrebiče prepojiť (a s nimi tisíce ďalších kompatibilných zariadení) do personalizovaného a ľahko ovládaného domáceho ekosystému.
Pokiaľ vám prekážajú vysoké náklady na energie a túžite po maximálne úspornom živote, odporúča spoločnosť režim AI Energy Mode. Monitoruje spotrebu a pomáha spotrebičom šetriť energiu aj náklady.
Aj komunikácia je vďaka umelej inteligencii ľahšia a osobnejšia. Najnovšie inteligentné telefóny Samsung, séria Galaxy S24 prekonáva jazykové a kultúrne bariéry vďaka instantným prekladom. Taktiež vyhľadávanie na internete je intuitívnejšie než kedykoľvek predtým, pretože umelá inteligencia rozumie gestám.
Okrem toho spoločnosť Samsung vyvinula Samsung Gauss, vlastný model umelej inteligencie, ktorý generuje texty, kódy a obrazový materiál a výrazne tak rozširuje možnosti používateľskej produktivity a kreativity.
Umelá inteligencia pre spoločnosť
Spoločnosť Samsung každoročne predáva viac ako 500 miliónov produktov. Vďaka tomu získava spätnú väzbu, ktorá im umožňuje porozumieť tomu, čo zákazníci potrebujú a chcú – a na tom potom môžu stavať ďalšie inovácie. Znamená to, samozrejme, aj veľkú zodpovednosť, pri dosahu a veľkosti spoločnosti sa do ich ekosystému produktov a služieb zapája obrovský počet ľudí.
Samsung chce, aby sa títo ľudia pri skúmaní potenciálu umelej inteligencie cítili bezpečnejšie a mali dôveru, že majú všetko pod kontrolou. Preto tak dbajú na zabezpečenie produktov – len vďaka tomu je možné efektívne chrániť súkromie používateľov.
Vďaka ich prístupu k umelej inteligencii majú používatelia možnosť výberu, či chcú uchovávať najcitlivejšie osobné údaje len v zariadení a neposielať ich na cloudové servery. Aby ochránili aj ďalšie zariadenia, pracujú na rozšírení mobilnej bezpečnostnej platformy Samsung Knox do iných produktových kategórií. Vďaka systému Knox Matrix sa zariadenia pripojené do ekosystému chránia navzájom, na ochrane spolupracujú napríklad inteligentné telefóny, televízory a chladničky. Služby s umelou inteligenciou bežia na jednotlivých zariadeniach lokálne, stále sa učia zvyky majiteľov a ponúkajú najnovšie inovácie, pričom spoľahlivo chránia dáta.
Prezentovať nespracovaný potenciál umelej inteligencie do zmysluplných zážitkov a vylepšovať kvalitu života v globálnom meradle, to rozhodne nie je jednoduchá úloha. Inovácie zamerané na ľudí sú neoddeliteľnou súčasťou firemnej histórie spoločnosti Samsung, zároveň vyznávajú filozofiu otvorenej spolupráce. Ich otvorený ekosystém s množstvom partnerov je zárukou, že zážitky budú maximálne bohaté, rozmanité a relevantné. Spolupráca je nevyhnutná, ak má spoločnosť urýchliť cestu inovácií k zákazníkom, najmä pri vývoji umelej inteligencie – a práve preto úzko spolupracuje s ďalšími špičkami v odbore, napríklad s Microsoftom a Googlom.
Umelá inteligencia mení svet okolo nás a ak má prinášať ľuďom úžitok, musíme s ňou pracovať cieľavedome, s odbornými znalosťami a v rámci vhodného rozsahu. V Samsungu veria, že nejde len o zariadenia – umelá inteligencia by mala mať vplyv na všetky oblasti života. Dnešná éra hyperkonektivity umožňuje uľahčovať a obohacovať životy zákazníkov a ponúkať moderné technológie väčšiemu počtu ľudí. V čase umelej inteligencie nejde o to, čo zvládne prístroj. Ide o to, čo so správnymi nástrojmi zvládnu ľudia.