Veci, ktoré by si na návšteve robiť nemalCanva X Brainee/
StoryEditor

Ideš niekomu na návštevu a nechceš zažiť trapas? Tieto veci určite nerob

Nikola Michalkova06.03.2023., 14:00h

Či už rád alebo nerád chodievaš na návštevy, existuje aj etiketa, ktorá ti pomôže k tomu, aby si o tebe hostiteľ nepomyslel to najhoršie.

Lajkuj Brainee.sk na

Samozrejme, určite vo veľkom záleží, ku komu na tú návštevu ideš. Predsa len, ak ťa pozve tvoj najlepší kamarát, s ktorým ste si už čo to preskákali, tie pravidlá až také prísne nie sú a určite aj poznáš, čo si v jeho domácnosti môžeš dovoliť. Ale ak ideš na návštevu k niekomu, koho síce poznáš, ale nechceš si urobiť hanbu, tomuto sa radšej vyvaruj. 

Prísť neohlásene

Možno to nie je úplne najhoršia vec, ale myslím si, že niektorých ľudí taká neohlásená návšteva naozaj nepoteší. Najmä ak majú svoj program alebo nemajú náladu na rozhovory. Prípadne ťa nebudú mať čím ponúknuť, čo je tiež nočná mora niektorých hostiteľov. Neohlásená návšteva môže niektorých naozaj vyviesť z miery, a preto určite ocenia, ak predtým aspoň zatelefonuješ a zistíš, či ich môžeš poctiť svojou návštevou. Ak majú práve niečo na práci, ty budeš mať istotu, že si ich nevyrušil a môžete sa spoločne dohodnúť na termíne, ktorý by vyhovoval obom. 

Z jedného sa stanú štyria

Ak ťa niekto pozve na návštevu, väčšinou to platí pre teba, prípadne pre partnera či partnerku. Preto sa bez vedomia hostiteľa nepýtaj niekoho ďalšieho, či nechcú ísť na návštevu s tebou. Okrem toho, že je to nezdvorilé, hostiteľ sa naozaj nemusí potešiť, ak očakáva jedného a prídu ďalší štyria. Nielen, že tým narušíš istý plán, ale pre hostiteľa to môže byť nekomfortná situácia, najmä keď pripravoval pokrm len pre určitý, plánovaný počet. Ak chceš priviesť so sebou niekoho ďalšieho, spýtaj sa. Hostiteľ bude na tú situáciu pripravený a určite aj vďačný. 

image

Neohlásená návšteva nie je niekedy vhodná.

Canva X Brainee/

Vypýtať si heslo na WiFi

Ak si na návšteve, zabudni aspoň na ten čas, že mobilný telefón a internet existuje. Určite nikoho nepoteší návšteva, ktorá si bude pýtať heslo na WiFi, aby mohol surfovať na internete. Okrem toho, že to nesrší nejakou slušnosťou, určite to nevysiela ani dobrý odkaz hostiteľovi, ktorý si s prípravou dal určite záležať. A nesmieme zabúdať ani na to, že ťa volal, aby ste sa porozprávali a nie na to, aby sa prizeral, ako sa necháš rozptyľovať telefónom. Namiesto toho, aby si neustále sledoval obrazovku svojho telefónu a vypytoval sa na heslo, oceň hostiteľa a zaujímaj sa. 

Prechádzať sa po byte bez povolenia

Existuje taký typ ľudí, ktorí na návšteve majú zvyk nahliadať do izieb bez toho, aby sa opýtali. Prechádzajú sa, akoby im to patrilo. To sa týka najmä spálne, predsa len, je to osobný priestor, ktorý pre návštevy určený nie je. Samozrejme, celkové pochodovanie po byte nie je úplne príjemné. Hostiteľ ti na to pravdepodobne nič nepovie, ale ak medzi takých ľudí patríš, radšej to nabudúce nerob. Koniec koncov, ani tebe by sa asi nepáčilo, keby sa ti niekto motal po izbe, v ktorej spíš.

S tým aj súvisí otváranie skriniek alebo najmä chladničky. Niektorí hostitelia naozaj nemajú radi, keď sa im návšteva prechádza po kuchyni a otvára im chladničku. Väčšinou sa to deje najmä preto, lebo ľudia nechcú otravovať a príde im vhodné obslúžiť sa. Ak nie si na návšteve u niekoho, pri kom máš istotu, že si to môžeš dovoliť, vyhni sa tomu, a ak chceš vodu či niečo na jedenie, radšej o to požiadaj. 

Ohŕdať nos nad jedlom

Je prirodzené, že niekedy jednoducho jedlo na návšteve neulahodí tvojím chuťovým pohárikom. Deje sa to najmä vtedy, ak hostiteľ nepozná tvoje preferencie. Aj napriek tomu si daj aspoň kúsok, prípadne sa ospravedlň, ak to nedoješ všetko. Ak to funguje na princípe podávania misy, naber si hoci aj menej. Určite ale nezačni nad jedlom ohŕňať nos, prípadne vymenúvať ingrediencie, ktoré nemáš rád a ktoré sa v jedle nachádzajú. Samozrejme, pokiaľ nie si na niečo alergický, v tom prípade si tým môžeš zachrániť život a je to úplne pochopiteľné. Ale pokiaľ ti nič také v tom nebráni, jedlo aspoň ochutnaj. Určite to hneď nezavrhni, nechceš predsa uraziť hostiteľa, ktorý si s tým dal námahu.

S tým súvisí aj príliš veľký apetít. Ak ti aj jedlo chutí, nezjedz ho až prehnane rýchlo, akoby si týždeň nejedol. Takisto sa do jedla nepusti skôr, ako samotný hostiteľ. 

Vykladanie si nôh na stôl

Možno sa pýtaš, kto by to robil? Ale môžeš si byť istý, že sa určite nejaký taký exot nájde. Najmä, ak sú na to zvyknutí doma, môžu sa ľahko pozabudnúť, a keď sa spamätajú, už môže byť neskoro. Ak ale patríš medzi ľudí, ktorí si potrpia na pohodlie bez ohľadu na to, kde sú, radšej popremýšľaj, aký odkaz tým vyšleš. Ak ti záleží na tom, aby si zanechal dobrý dojem, radšej trochu toho pohodlia obetuj a ukáž hostiteľovi rešpekt k jeho domácnosti. Samozrejme, nikto úplne nehovorí, aby si sedel napnutý a strnulý v kŕči, ale vykladanie nôh na stôl, to naozaj nie. 

Pozri sa aj na hodinky

Áno, existujú ľudia, ktorí sa dokážu „zakecať“ a z hodinky sa stane niekoľko hodín. Ak sa návšteva pretiahne naozaj do neskorého večera, nie je to veľmi príjemné. Najmä ak hostiteľ nebýva sám, ale samozrejme, aj pre neho je to už určite vyčerpávajúce. Každý má totiž večer už svoje rituály, ktoré naozaj nerád narúša. A návšteva do polnoci či dlhšie môže človeka aj trochu vykoľajiť. A keďže hostiteľ nikdy nepovie na rovinu, aby si vypadol, je na tebe, aby si povedal, kedy je ten najlepší čas rozlúčiť sa a prípadne sa dohodnúť nabudúce. Určite neseď niekoľko hodín až do neskorého večera len preto, lebo ťa nikto nevyháňa. 

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 05:12