Kaufland
StoryEditor

Odborníčka na výživu: Ovocie a zeleninu maj na tanieri každý deň

PR článok11.10.2022., 00:00h

Slovenské príslovie hovorí: „Už jedno jablko denne nahradí lekára.“ Hoci na zdravie vplýva viacero faktorov, faktom je, že v aktuálnom období patria jablká medzi naše najvzácnejšie poklady.

Lajkuj Brainee.sk na

V našej výžive sú málo zastúpené potraviny rastlinného pôvodu, pričom pozornosť treba upriamiť predovšetkým na ovocie a zeleninu. Ide o cenný zdroj vitamínov, minerálnych látok, vlákniny a zložiek s ochrannými účinkami pre ľudský organizmus, ako sú polyfenoly, flavonoidy či karotenotidy,“ hovorí odborníčka na výživu doc. MUDr. Katarína Babinská, PhD.

  • Jedno väčšie jablko ti dodá pätinu z potrebného množstva vlákniny a približne desatinu z dennej dávky vitamínu C.
  • Najviac živín sa nachádza v šupke. Pred konzumáciou preto jablko dobre umy, ale podľa možnosti nešúp.
  • Pokiaľ si chceš jablká uchovať čo najdlhšie, ulož ich na tmavé, vlhké a chladné miesto.

Nakupovať zdravšie sa oplatí vždy

V Kauflande počas celého roka nájdeš viac ako 320 druhov ovocia a zeleniny. Aj vďaka tomu nemusí byť zdravé stravovanie vôbec zložité. Inšpiráciou pre košických zákazníkov bolo aj prekvapenie, ktoré ich v posledný septembrový štvrtok čakalo na jednej z predajní reťazca. Namiesto obvyklých sladkostí a žuvačiek sa pri pokladniach nachádzali šťavnaté slovenské jablká. Projekt s názvom Kaufland za zdravú výživu aj touto cestou upozorňuje na jej dôležitosť.

„Ako zodpovedná spoločnosť sa dlhodobo zaujímame a zasadzujeme za vyvážené stravovanie, preto našim zákazníkom ponúkame čoraz viac zdravých a čerstvých potravín. Zároveň podnikáme množstvo krokov vo vzdelávaní detí v tejto oblasti, aby si pozitívny vzťah k strave i pohybu budovali už od najútlejšieho veku,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca Kaufland Slovensko.

image
Kaufland

Budovanie správnych návykov začína už v detstve

„Ovocie či zelenina by nemali chýbať v desiatových balíčkoch našich školákov. Je dôležité viesť deti k ich každodennej konzumácii,“ potvrdzuje MUDr. Babinská.

S týmto cieľom Kaufland už štvrtý rok po sebe realizuje projekt Čerstvé hlavičky, do ktorého sa najnovšie okrem základných škôl zapojili aj škôlky. Deťom tak počas celého školského roka zadarmo venuje 130 000 kilogramov ovocia a zeleniny.

Spoločnosť tiež spolupracuje s občianskym združením Skutočne zdravá škola, ktoré podporuje vo viacerých aktivitách, zameraných na zmenu stravovacích návykov u detí.

Aby sa mladí opäť trochu rozhýbali, Kaufland v roku 2022 vybudoval 5 športovo-oddychových areálov K Park po celom Slovensku a ďalšie 2 ešte pribudnú v Dolnom Kubíne a Bratislave.

Miesto pre tvoje zdravšie nákupy

„Výskumy preukazujú, že by sme mali venovať väčšiu pozornosť výberu potravín, napríklad uprednostňovať celozrnné druhy chleba a cereálií alebo obmedzovať potraviny s vysokým obsahom cukru, soli a živočíšnych tukov. Prospešné je, ak si čo najviac pripravujeme stravu z čerstvých surovín,“ dodáva odborníčka.

Aby si si ľahšie vyskladal svoj jedálniček tak, aby v ňom nechýbali žiadne dôležité zložky, pomôže ti označenie Nutri-Score. Ako jeden z prvých na Slovensku používa toto označenie Kaufland, ktorý ho umiestňuje na výrobky svojich privátnych značiek.

Pokiaľ ťa navyše zaujíma budúcnosť našej planéty, uprednostňuj pri nákupoch širokú ponuku kvalitných potravín s označením BIO, ktoré boli vypestované alebo vyrobené v súlade s podmienkami ekologického poľnohospodárstva, a pritom nemusia byť vôbec drahé.

Na výber máš až 455 výrobkov s týmto označením, pričom viac ako tretina sa predáva pod privátnou značkou K-Bio.

Kaufland snahu svojich zákazníkov o lepšiu životosprávu podporuje nielen celoročnou širokou ponukou kvalitných potravín, ale tiež jasným zameraním sa na zdravú výživu.

menuLevel = 2, menuRoute = notsorry/news, menuAlias = news, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 03:53