Zdroj: TASR

Chcú skúmať možnosti ťažby surovín na asteroidoch. Za novou kozmickou misiou stojí tento štát

TASR 19.07.2021, 14:36

Európska vesmírna agentúra (ESA) odporučila k realizácii projekt, ktorého cieľom je preskúmať technológie mapovania nerastných surovín v okolí Zeme a položiť tak základy pre ich prípadnú neskoršiu ťažbu na asteroidoch.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Ide o projekt z Čiech, pričom má potenciál stať sa prvou, výlučne českou misiou v rámci ESA, informovalo v pondelok ministerstvo dopravy ČR.

Cieľom projektu SLAVIA (Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications) je vyslať na obežnú dráhu dve dvadsať kilogramové družice, z ktorých každá bude skúmať úlomky asteroidov, respektíve medziplanetárnu hmotu vstupujúcu do atmosféry Zeme.

Na projekte SLAVIA sa budú podieľať české firmy a akademické inštitúcie pod vedením brnianskej spoločnosti SAB Aerospace. Počas dvanástich mesiacov vznikne štúdia uskutočniteľnosti, na základe ktorej bude stanovený harmonogram realizácie.

Zdroj:  unsplash.com

České firmy v posledných rokoch upevnili svoju pozíciu spoľahlivých dodávateľov vybavenia a subsystémov pre kozmické misie. „Naším ďalším logickým krokom a ambíciou ČR je vybudovať kapacity pre vývoj a výrobu komplexných systémov a celých kozmických misií. Tie sú nákladnejšie, ale tiež majú oveľa vyššiu pridanú hodnotu a vyššiu návratnosť investícií,“ uviedol minister dopravy Karel Havlíček.

Ako uvádza ministerstvo na svojej stránke, zároveň pôjde o prvý zo skupiny tzv. ambicióznych projektov z českého Národného kozmického plánu. „V spolupráci s ESA sme pripravili nový typ kozmických projektov. Sú rádovo komplexnejšie, a práve tým aj oveľa ambicióznejšie, než čokoľvek, čo bolo doteraz v ČR v oblasti kozmických aktivít realizované,“ uviedol Václav Kobera z rezortu dopravy.

Projekty tohto druhu smerujú k realizácii kozmického letu v réžii českých aktérov - buď v rámci samostatnej, alebo väčšej medzinárodnej misie. V posledných rokoch sa totiž ČR podieľala vždy iba na misiách navrhnutých a prevádzkovaných v zahraničí (s výnimkou malých experimentálnych nanodružíc typu cubesat), pripomína ministerstvo.