Zdroj: TASR/AP

Konečne pozitívne správy. Po očkovaní prudko klesá počet nakazených a úmrtí na covid

TASR 16.05.2021, 12:35

Päť týždňov po podaní prvej dávky vakcíny Pfizer, Moderna alebo AstraZeneca výrazne klesol počet ľudí nakazených covidom-19 u dospelých, konkrétne o 80%, tvrdí talianska štúdia.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Ešte váhaš s očkovaním? Prinášame fakty, ktoré ťa môžu presvedčiť o jeho nevyhnutnosti. Prvú štúdiu tohto druhu v krajine patriacej do Európskej únie o skutočných dopadoch imunizačnej kampane uskutočnil taliansky Národný inštitút zdravia a ministerstvo zdravotníctva na 13,7 milióna ľudí, ktorí boli zaočkovaní v Taliansku.

Vedci začali študovať údaje odo dňa, keď v Taliansku začala očkovacia kampaň, teda 27. decembra 2020, a skončili 3. mája 2021. Analýza ukázala, že riziko nákazy, hospitalizácie a úmrtia na koronavírus po prvých dvoch týždňoch po podaní prvej dávky vakcíny progresívne klesalo.

„Na 35. deň po podaní prvej dávky sme zaznamenali zníženie počtu nakazených o 80%, zníženiu počtu hospitalizácií o 90%, a 95-percentné zníženie počtu úmrtí,“ uviedol inštitút s tým, že rovnaká situácia bola pozorovaná u mužov i žien bez ohľadu na vek.

„Tieto údaje potvrdzujú účinnosť očkovacej kampane a potrebu rýchlo dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti obyvateľstva, aby sa mohla ukončiť mimoriadna situácia,“ uviedol vo vyhlásení prezident inštitútu Silvio Brusaferro.

V sobotu ráno bolo približne 8,3 milióna Talianov, čo predstavuje 14% populácie, úplne zaočkovaných, pričom ďalších asi 10 miliónov ľudí dostalo prvú dávku.