Kybernetický útok z piatka zasiahol obrovské množstvo firiem (ilu)unsplash.com
StoryEditor

FBI vyšetruje doteraz najväčší kybernetický útok na svete, pravdepodobne za ním stojí táto krajina

TASR05.07.2021., 08:57h
Podľa odborníkov mohlo byť obeťou tohto škodlivého softvéru až tisíc firiem. Zatiaľ sa vyšetruje, či tento útok prišiel z Ruska.
Lajkuj Brainee.sk na

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v nedeľu uviedol, že piatkový kybernetický útok zasiahol toľko firiem, že vyšetrovatelia nebudú môcť individuálne spolupracovať s každou z nich. Informovala o tom agentúra AFP. Ako píše AP, v piatok došlo v USA k doteraz najväčšiemu útoku vydieračským softvérom, tzv. ransomvérom na svete. Hackeri zaútočili na americkú spoločnosť Kaseya, ktorá firmám poskytuje služby v oblasti informačných technológii. 

FBI vyzvalo klientov spoločnosti Kaseya, aby v prípade podozrenia z útoku vypli svoje servery a incident nahlásili. Napriek tomu, že rozsah tohto incidentu môže spôsobiť, že vám nebudeme schopní individuálne odpovedať, všetky informácie, ktoré dostaneme, budú užitočné pri boji proti tejto hrozbe,“ uviedlo FBI vo vyhlásení. Spoločnosť Kaseya vyjadrila nádej, že sa jej v nasledujúcich dňoch podarí aspoň čiastočne obnoviť svoje služby klientom. Švédska sieť supermarketov Coop bola nútená v sobotu v dôsledku útoku zatvoriť svoje prevádzky, pretože hackeri znefunkčnili ich pokladničné systémy.

Je možné že za týmto útokom stoja Rusi? (ilu) Je možné že za týmto útokom stoja Rusi? (ilu) unsplash.com

Americký prezident Joe Biden v sobotu uviedol, že nariadil vyšetrovanie udalostí z piatka s cieľom zistiť, či útok prišiel z Ruska. „Zatiaľ si nie sme istí,“ povedal v sobotu. Hackeri so sídlom v Rusku boli v poslednom čase obviňovaní z viacerých vydieračských útokov vrátane útoku na americkú spoločnosť Colonial Pipeline, ktorá v USA prevádzkuje sieť potrubí na prepravu ropných produktov. Kybernetická bezpečnosť bola predmetom rokovaní medzi Bidenom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom na ich júnovom summite v Ženeve, pripomína AFP.

Ransomvér je druh škodlivého softvéru, ktorý sa používa na vymáhanie peňazí. Zvyčajne uzamkne obrazovku napadnutého počítača alebo zašifruje dáta uložené na disku a majiteľovi infikovaného zariadenia sa zobrazí oznámenie, v ktorom sa od neho žiada zaplatenie výkupného. Súčasťou takéhoto oznámenia sú aj presné inštrukcie týkajúce sa realizácie platby.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. apríl 2024 20:59