Zdroj: TASR

Američania darujú pol miliardy dávok vakcín proti koronavírusu chudobným krajinám

TASR 10.06.2021, 10:40

Prvých 200 miliónov dávok vakcín má byť prostredníctvom iniciatívy COVAX dodaných ešte do konca tohto roka. Zvyšných 300 miliónov dostanú krajiny s nízkym a stredne nízkym príjmom do júna 2022.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Spojené štáty nakúpia pol miliardy dávok vakcín proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktoré venujú 92 chudobným krajinám. Americký prezident Joe Biden vyzve demokratické krajiny vo svete, "aby prispeli ku globálnym dodávkam bezpečných a účinných vakcín".

Zdroj:  TASR

USA už predtým avizovali, že do konca júna darujú približne 80 miliónov dávok vakcín a iniciatíve COVAX venujú dve miliardy dolárov. USA čelili kritike za to, že majú k dispozícii veľké množstvo nevyužitých očkovacích látok, pripomína AFP.

Tamojšia vláda to spočiatku zdôvodňovala tým, že ide o preventívne opatrenie súvisiace so zabezpečením vlastnej očkovacej stratégie. Avšak v čase, keď v USA prvou dávkou zaočkovali už 64 percent dospelých, sa Washington rozhodol v boji proti pandémii COVID-19 podporiť i chudobné krajiny. Biely dom v tejto súvislosti hovorí o návrate k multilateralizmu po nacionalistickom izolacionizme administratívy exprezidenta Donalda Trumpa.