Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka o klimatických zmenách: Planéta má vážny problém. Času je málo, treba konať

TASR 02.09.2021, 09:38

Prezidentka SR Zuzana Čaputová otvorila nový školský rok na Základnej škole Dubová v Bratislave. Vyzvala deti, aby mysleli na záchranu planéty a svoje duševné zdravie.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Hlava štátu verí, že tento školský rok bude lepší ako tie predchádzajúce. „Všetci si želáme, aby bol štandardnejší, aby deti naozaj mohli chodiť do školy, vzdelávať sa a byť v kontakte so svojimi kamarátmi,“ poznamenala Čaputová. Poukázala, že predošlé dva roky boli na ujmu vzdelávania a mali následky aj v oblasti duševného zdravia. 

Čaputová si pre otvorenie školského roka vybrala ZŠ Dubová v Bratislave, pretože sa venuje téme duševného zdravia. Má rôzne programy na podporu detí a na to, aby si vedeli pomôcť samé alebo vyhľadali pomoc u dospelých. „Je to dôležitá téma a ja som rada, že sa školy tejto téme venujú,“ poznamenala.

Času je málo

V príhovore prezidentka poukázala aj na klimatické zmeny. „Všetci vieme, že posledné správy, ktoré vydala OSN, hovoria o tom, že planéta má vážny problém. Času je málo a treba konať,“ skonštatovala.

Žiakov vyzvala k tomu, aby pri hraní uvažovali o tom, ako míňajú prírodné zdroje a či napríklad potrebujú ďalšiu novú plastovú hračku. Deťom prisľúbila, že v oblasti životného prostredia sa bude zo svojej pozície snažiť urobiť všetko, čo bude možné.