Zdroj: TASR

Máme desiatich nových sudcov všeobecných súdov, do funkcie ich vymenovala hlava štátu

TASR 27.05.2021, 11:40

Sú medzi nimi sudcovia pôsobiaci v Bratislave či Košiciach, Nitre, ale aj v Banskej Bystrici.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala do funkcie desať nových sudcov všeobecných súdov. Hlava štátu vo svojom príhovore zdôraznila, že od nových sudcov očakáva, aby si pri výkone svojej funkcie uchovávali sudcovskú integritu. Znamená to, že budú konať bezúhonne, správať sa dôstojne a že budú aktívne predchádzať možnosti vzniku konfliktu záujmov.

Poznamenala, že v súdnictve dochádza ku generačnej obmene. „Na otázku, či to prispeje ku skvalitneniu výkonu justície, nemôže nikto odpovedať za sudcov ani namiesto nich. Od dnešného dňa bude odpoveď, aké je naše súdnictvo, závisieť aj od vás, práve vymenovaných sudkýň a sudcov,“ zdôraznila prezidentka.

Zdroj:  TASR

Zopakovala, že žiadny ústavný akt sa v sále Prezidentského paláca neopakuje tak pravidelne ako menovanie nových sudcov. „Občania majú právo nielen na nezávislého a zákonného sudcu, ale aj na sudcu kompetentného a pracovitého. Ide pritom nielen o rozsiahle odborné vedomosti, ale aj o schopnosť uplatniť ich v praxi na nové a neznáme prípady,“ podotkla s tým, že okrem odborných vedomostí je dôležitá aj rýchlosť vynesenia rozsudkov.

Novovymenovanými sudcami sú Jozef Caban (Okresný súd Trnava), Katarína Eliášová (Okresný súd Bratislava III), Michaela Feľbabová (obvod Krajského súdu v Prešove), Ivana Gajdošová (Okresný súd Košice-okolie), Boris Gál (Okresný súd Nitra). Tiež Andrej Kolárik (obvod Krajského súdu v Trnave), Andrea Kontárová (Okresný súd Nitra), Milan Krajči (Okresný súd Bratislava I), Mária Sukovská (Okresný súd Košice-okolie) a Silvia Turzová (Okresný súd Banská Bystrica).