Ženy v Afganistane prišli o svoje základné práva (ilu)TASR/AP
StoryEditor

Odpoveď Talibanu na protesty: Ženy musia sedieť doma, v práci môžu len umývať toalety

Radka Rosenbergová20.09.2021., 10:43h
Zamestnankyne mestského zastupiteľstva v Kábule dostali pokyn, aby zostali doma a nechodili do práce. Svoje zamestnanie môžu vykonávať iba tie ženy, ktorých prácu nemôžu robiť muži.
Lajkuj Brainee.sk na

Taliban každým dňom čoraz viac pošliapava práva žien. Najnovšie nariadenie im navyše zakazuje vykonávať prácu, ktorú môžu robiť aj muži. Informoval o tom spravodajský portál CNNTento zákaz, ktorý v nedeľu oznámil svojim občanom úradujúci primátor Kábulu Hamdullah Nohmani, v skutočnosti znamená, že ženy v súčanosti nemôžu napríklad zastávať pozície zamestnankýň mestského zastupiteľstva v afganskom hlavnom meste.

Namiesto toho musia čistiť toalety. 

V dôsledku nariadenia prišlo o prácu obrovské množstvo žien. Aj keď radikálne hnutie sľúbilo, že bude dodržiavať práva žien, robí presný opak. Úradníčky museli opustiť svoje pracoviská v mnohých oblastiach, okrem toho Taliban zaviedol obmedzenia vzdelávania dievčat a žien a tiež ich úplne vylúčil z vlády. 

Keď bol Taliban naposledy pri moci v rokoch 1996 až 2001, militantná skupina zakázala ženám a dievčatám vzdelávanie a prácu, zabránila im odísť z domu bez sprievodu muža a tiež im nariadila zahaľovanie celého tela.

Mnoho Afganiek prišlo o prácu (ilu) Mnoho Afganiek prišlo o prácu (ilu) TASR/AP

Pochod za práva žien

Mnohé afganské ženy proti týmto nariadeniam protestovali. Počas demonštrácie dňa 19. septembra bojovali v Kábule za svoje práva. „Pôvodne sme všetkým z nich umožnili, aby si plnili svoje pracovné povinnosti, no potom sme sa rozhodli, že je nevyhnutné, aby na istý čas nepracovali,“ uviedlo radikálne hnutie. „Potom sme povolili chodiť do práce len tým ženám, ktorých povolanie nemohli vykonávať muži. Napríklad čistenie verejných ženských toaliet.“

Dodali, že ich prácu budú teraz vykonávať muži a „kým sa situácia nevráti do normálneho stavu, požiadali ich, aby zostali doma.“ Toto nariadenie vydali v rovnaký deň, keď aktivistky za práva žien požadovali vzdelávanie dievčat a účasť žien na vládnych protestoch v nedeľu.

Na niektorých postoch, kde predtým pracovali ženy, budú pracovať muži (ilu) Na niektorých postoch, kde predtým pracovali ženy, budú pracovať muži (ilu) TASR/AP

Ženy pochodovali pred budovou v Kábule, v ktorej sa kedysi nachádzalo afganské ministerstvo pre záležitosti žien. V tejto budove teraz sídli ministerstvo propagácie cnosti a prevencie neresti. Nedeľný pochod zorganizovala Strana hnutia za zmenu, ženské občianske hnutie vedené Fawziou Koofi, bývalou afganskou poslankyňou a aktivistkou za práva žien.

„Taliban počas rokovaní a pred nimi vo svojich vyhláseniach uviedol, že ženy majú právo pracovať a študovať podľa islamského práva, ale to, čo sa dnes deje v Afganistane, je proti sľubom, ktoré dal Taliban, aj proti islamským hodnotám,“ uviedla Koofi. 

Taliban svoje sľuby nedodržal, ženy sa rozhodli protestovať (ilu) Taliban svoje sľuby nedodržal, ženy sa rozhodli protestovať (ilu) TASR/AP

Práva žien by malo definovať právo šaría

K protestu došlo po tom, čo Taliban oznámil ďalšie obmedzenia pre ženy a dievčatá. Afganské ministerstvo financií, ktoré je teraz pod kontrolou Talibanu, vydalo pred týždňom oznámenie, v ktorom nariadilo svojim zamestnankyniam, aby sa nevracali do práce, „kým sa pre ne nezabezpečí vhodné pracovné prostredie“

A v piatok ministerstvo školstva nariadilo mužom a študentom stredných škôl, aby sa v sobotu hlásili na svojich školách. V oznámení sa nespomínali študentky, kvôli čomu sa mnohí obávali, že dievčatá budú opäť vylúčené zo stredoškolského vzdelávania. Taliban však odmietol tvrdenia, že by afganské ženy dostali zákaz vstupu na stredné školy. Predtým, ako ich pustia naspäť do tried, musia pre ne vytvoriť „bezpečný dopravný systém.“

Hovorca Talibanu Zabiullah Mujahid v sobotu pre CNN povedal, že ženám bude dovolené študovať. „Počas vyučovania existujú určité pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať,“ uviedol. „Zasadzujeme sa za práva žien podľa výkladu práva šaría.“

Práva žien by malo definovať právo šaría (ilu) Práva žien by malo definovať právo šaría (ilu) TASR/AP

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rodova-rovnost, menuAlias = rodova-rovnost, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. apríl 2024 02:29