Oliver Obenrauch, Pixabay/David Mark
StoryEditor

Prvú firmu založil ako 16-ročný. Šikovný Oliver chce teraz prepojiť kryptomeny s nehnuteľnosťami

Miroslav Kamody03.09.2021., 10:00h
Oliver Obenrauch sa o svet podnikania začal zaujímať už ako 14-ročný. Získal si ho natoľko, že o dva roky neskôr založil svoju prvú firmu vo Veľkej Británii. Na Slovensku totiž pre nízky vek nemohol. To je však stále len začiatok - jeho plány sú totiž poriadne veľké.
Lajkuj Brainee.sk na

Dnešná doba prináša pripraveným neobmedzené možnosti. Svoje by o tom vedel povedať aj 17-ročný Oliver Obenrauch, ktorému už pred štyrmi rokmi učaroval svet investícií a podnikania. Dnes už vlastní marketingovú agentúru a pripravuje sa na spustenie investičného fondu, ktorý má unikátnym spôsobom prepojiť kryptomeny a trh s nehnuteľnosťami.

„Veľká Británia poskytuje jednoduché založenie firmy aj ľudom v mojom veku,” hovorí mladý podnikateľ. S Oliverom sme sa rozprávali o jeho začiatkoch, budovaní spoločnosti, ale aj problémoch, s ktorými sa na Slovensku stretol kvôli svoju nízkemu veku.

Mnohí v 18-tich ešte nemajú predstavu o tom, čo chcú v živote robiť. Kedy si si povedal, že sa chceš venovať digitálnemu marketingu, kryptomenám či investovaniu?

Mal som 14 rokov, keď som prvýkrát narazil na svet podnikania a čo všetko ponúka. Hneď som vedel, že je to niečo, čo chcem robiť. Postupne som si rozširoval obzor a najprv ma najviac zaujal digitálny marketingu a potom som sa zahĺbil do oblasti investovania a financií.

Predpokladám, že vedomosti zo strednej školy ti na všetko nepostačili. Ako si sa teda vzdelával?

Vedomosti zo školy bohužiaľ nepodporujú takéto záujmy, a tak som využíval svoj voľný čas na vzdelávanie sa pomocou internetu, kníh a rôznych kurzov.

Unsplash/Maxim Hopman

Už v 16-tich si vo Veľkej Británii zakladal svoju prvú firmu, pretože na Slovensku to nebolo možné. V čom bol problém a čomu sa tvoja spoločnosť venuje?

Na realizovanie svojich podnikateľských ambícií som si musel zaregistrovať firmu. Na Slovensku mi to môj vek neumožňoval a tak som hľadal riešenie. Zistil som, že Veľká Británia poskytuje založenie firmy aj ľudom v mojom veku, a to veľmi jednoducho. Firma na začiatku mala slúžiť ako právny subjekt, pod ktorým by fungovala moja marketingová agentúra, ale už vtedy som vedel, že v neďalekej budúcnosti sa firma bude venovať aj iným podnikateľským činnostiam.

Vnímaš svoj vek ako svoju výhodu, alebo nevýhodu? Predsa len, niekto by mohol povedať, že si príliš mladý na to, aby si mohol viesť medzinárodný biznis.

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Nevýhodné je, že zákony sú často postavené proti mne, alebo že ma niektorí ľudia nemusia brať vážne. Výhodné je, že už v takomto veku som sa začal venovať niečomu, čo má dlhodobú budúcnosť a mám viac času nabrať skúsenosti ako niekto, kto začne až neskôr v dospelosti.

Zastavme sa ešte pri ObenCapital. Už o pár dní plánuješ jeho veľké spustenie. Čo to znamená a ako si má človek predstaviť jej fungovanie?

ObenCapital je investičný fond, ktorého úlohou je spojiť dva investičné trhy dokopy. Kryptomenový trh a trh s nehnuteľnosťami. Umožní investorom investovať do nehnuteľností pomocou blockchain-ovej technológie.

Ako by si vysvetlil človeku, ktorý o niečom takom nikdy nepočul, tokenizované nehnuteľnosti?

Tokenizovaná nehnuteľnosť je spojenie blockchain technológie s nehnuteľnosťami. Nehnuteľnosť sa rozdelí na podiely a vytvorí sa špecifický typ tokenu na blockchaine. Jeden token predstavuje jeden podiel na nehnuteľnosti. Váš token je ako doklad o tom, že ste spolumajiteľom.

Nebojíš sa, že tohto konceptu sa budú obyčajní ľudia báť? Predsa len, mnohí ešte stále neporozumeli ani len samotným kryptomenám a blockchainu.

S novými a revolučnými vecami vždy prichádza aj počiatočné neporozumenie, ale tento novodobý koncept má potenciál zmeniť to, ako vnímame investovanie do kryptomien a nehnuteľností.

Oliver Obenrauch

​​Predpokladám, že na všetko nie si sám. S koľkými ľuďmi spolupracuješ pri riadení svojej spoločnosti?

Riadenie firmy je zatiaľ v úzkom rodinnom kruhu, no pri spúšťaní niečoho ako ObenCapital je potrebná neustála konzultácia a komunikácia s expertmi a inými podnikateľmi.

Každý podnikateľ má svoj vzor. Kto je tým tvojim a prečo?

Vzorov, ktorý ma inšpirujú, mám viacej, no najväčší sú Warren Buffett a Ray Dalio. Obaja začali investovať od veľmi mladého veku, jeden od 11-tich rokov, druhý od 12-tich a obaja dokázali veľké veci v oblasti investovania a financií.

Na záver možno trošku filozofickejšia otázka – kde sa vidíš o desať rokov? Čo by si chcel za ten čas dosiahnuť?

O desať rokov by som chcel, aby ObenCapital so svojimi investormi z celého sveta investoval a spravoval tokenizované nehnuteľnosti po celej Európe a aby som bol jeden z tých, ktorý dopomohli k rozšíreniu blockchain technológie do celého sveta.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. marec 2023 17:47