Zdroj: unsplash.com

Ženy na sociálnych sieťach zažívajú násilie. Tieto celebrity žiadajú zmenu

Radka Rosenbergová 17.07.2021, 08:55

Viac ako tretina žien do 35 rokov má skúsenosť s obťažovaním na internete. Tomuto chcú urobiť prietrž úspešné a známe ženy. Facebooku, TikToku, Googlu a Twitteri napísali otvorený list.

Lajkuj Brainee.sk na Facebooku

Stovky prominentných žien z celého sveta spoločne s britskou političkou Diane Abbottových, herečkou Emmou Watson a speváčkou Annie Lennox napísali otvorený list technologickým spoločnostiam. V ňom je žiadajú o zavedenie väčších bezpečnostných opatrení na sociálnych sieťach, informuje portál zena.aktualne.cz.

Facebook, Google, TikTok a Twitter sa zaviazali posilniť bezpečnosť svojich užívateľov počas Fóra pre rovnosť generácií v Paríži (Generation Equality Forum), ktoré sa konalo na prelome júna a júla.

Otvorený list vyzýva technologické giganty, aby začali konať. Podpísala ho napríklad bývalá prvá dáma Mozambiku a bojovníčka za ženské práva Graca Machelová, bývalá čilská prezidentka Michelle Bacheletová, britská politička Diane Abbottová a rovnako tiež ďalšie úspešné a verejne známe osobnosti. Medzi nimi napríklad herečka Emma Watsonová, speváčka Annie Lenoxová, hudobníčka FKA Twigs alebo herečka Maisie Williamsová.

Zdroj:  TASR

V liste sa píše, že ide o "historickú príležitosť" a nadnárodné spoločnosti žiada, aby "riešili jednu z najväčších prekážok v rodovej rovnosti: obťažovanie a zneužívanie žien a dievčat na internete". Americký výskum, ktorý bol uverejnený začiatkom roka uvádza, že online obťažovanie zažilo 33 percent žien do veku 35 rokov, jedenásť percent mužov a 51 percent homosexuálov a bisexuálov. 

Spoločnosti by sa mali zamerať na zdokonalenie funkcií umožňujúcich používateľom lepšie spravovať, kto môže reagovať na ich príspevky. Zlepšiť by sa mala tiež možnosť filtrovať určité typy obsahu a posilniť by sa mal systém nahlasovania nepríjemných obsahov. Sľub technologických firiem prichádza po rok trvajúcej kampani americkej nadácie World Wide Web Foundation. V rámci nej experti, vláda a ženy majúce skúsenosť s online zneužívaním hľadali spôsob, ako vyriešiť práve problém nevhodného správania k ženám na internete.