Šarapovová korunovala ruský tenisový rok

17.11.2004, 23:00
Historickým víťazstvom na prestížnom turnaji majsteriek v kalifornskom Los Angeles (3 mil. USD) uzavrela Maria Šarapovová najúspešnejší rok ruského tenisu. Iba sedemnásťročná kráska zdolala vo finále Američanku Serenu Williamsovú 4:6, 6:2, 6:4 a získala pre Rusko prvý triumf z tohto podujatia.

Šarapovová súčasne korunovala neuveriteľný nástup ruských tenistiek, ktoré v tomto roku ovládli tri zo štyroch grandslamových podujatí (Roland Garros - Myskinová, Wimbledon - Šarapovová, US Open - Kuznecovová). Čerstvá majsterka sveta získala okrem víťaznej prémie 1 mil. USD aj športový automobil značky Porsche.
Finálový duel bol súbojom talentu so skúsenosťou. Stretnutie začala lepšie 23-ročná Serena, ktorá vyhrala prvý set 6:4. V ďalšej časti sa začala karta postupne obracať, pod čo sa podpísalo aj zranenie Američanky. Mladšia zo sestier Williamsových sa po prehratom druhom sete 2:6 ešte zmobilizovala a v treťom si dokonca vytvorila náskok 4:0. Šarapovová však zdravotné problémy Sereny, ktorá pre natiahnuté brušné svalstvo takmer nemohla podávať, využila a šnúrou šiestich vyhratých gemov doviedla zápas po 106 minútach do víťazného konca. "Som šťastná, iba ťažko som si mohla v tomto roku želať viac," uviedla pre oficiálnu stránku podujatia Šarapovová, a pokračovala: "Všimla som si, že súperka nemôže dobre podávať, no ostatné údery hrala s plnou razanciou. Bola oslabená, ale stále nebezpečná, preto obrátiť vývoj stretnutia bolo veľmi ťažké. Víťazstvo na tomto turnaji je pre mňa niečo neuveriteľné." Zdolaná finalistka netajila po zápase sklamanie: "Bolesť natiahnutého svalu bola neznesiteľná, neviem, ako som dokázala na kurte vôbec vydržať. Chvíľu som uvažovala, že budem podávať zospodu, alebo zápas dokonca vzdám. Nakoniec som bolesť premohla, no na víťazstvo to nestačilo," konštatovala S. Williamsová, ktorá si za účasť vo finále pripísala na svoje konto pol milióna USD.
FINÁLOVÉ VÝSLEDKY
Dvojhra:
Šarapovová (Rus.) - S. Williamsová (7-USA) 4:6, 6:2, 6:4, štvorhra: Petrovová, Shaughnessyová (4-Rus./USA) - Blacková, Stubbsová (3-Zimb./Austr.) 7:5, 6:2.