StoryEditor

Burzová kríza ohrozuje hospodárstvo USA

06.08.2002, 00:00

Sen väčšiny Američanov o automatickom sne sa rozplynul. Kríza na burzách rozladila, ale hlavne ochudobnila mnohých investorov a ich straty na majetku sa stávajú čoraz väčšou hrozbou pre americké hospodárstvo.
Masívny prepad kurzov na burze ochudobnil investorov len za niekoľko týždňov o 2 bil. USD. Viac ako 80 mil. Američanov, čo je každá druhá domácnosť v USA, investovali svoje peniaze do akcií. Od takých, ako dôchodca Leonardo Bentley z mesta Santa Clarita, ktorého dôchodkové zabezpečenie kleslo o tretinu, až po takých ako Steven Archer zo Santa Barbary, ktorý na burzách prišiel za posledné dva roky o celý milión USD. Ako uviedol nemecký denník Handelsblatt, kto v minulosti investoval 10 tis. USD do diverzifikovaného akciového portfólia, dostane dnes späť len 2 200 USD. Ak sa spočítajú jednotlivé obete burzovej krízy, výsledok je nebezpečný pre celé hospodárstvo. Strata majetku totiž tlmí spotrebiteľský dopyt, ako aj investičné nálady jednotlivých firiem. "Slabá výkonnosť akcií pripravila pôdu aj pre slabý hospodársky rast USA v druhom polroku," povedal Ethan Harris, hlavný ekonóm americkej investičnej banky Lehman Brothers. Myslí si, že oslabenie môže spôsobiť pokles rastu až o 2 %.
Burza sa v priebehu dvoch rokov zmenila z motora hospodárskej konjunktúry na jej brzdu. Zodpovednosť za to nesie tzv. stav blaženosti, ktorý v časoch akciového boomu urobil z mnohých Američanov boháčov a častých návštevníkov obchodov. Teraz je však všetko inak. Na zníženie výdavkov domácností poukazuje slabá spotrebiteľská dôvera. V júli však tento ukazovateľ klesol už na najnižšiu úroveň za posledných 6 mesiacov. "Ak súčasný trend zotrvá, tak sa musíme skutočne báť," povedala Gail Foslerová, hlavná ekonómka výskumného inštitútu Conference Board.
Pre šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana však horšie výsledky prieskumov nie sú dôvodom na znepokojovanie. "Nie je rozhodujúce, čo ľudia povedia, ale čo urobia," povedal nedávno A. Greenspan pred americkým Kongresom a odvolal sa na veľmi dobré obraty maloobchodu v mesiaci jún. Najnovšie signály v ekonomike by však podľa Handelsblattu mali znepokojovať aj A. Greenspana. Ako ukázal najnovší výskum uskutočnený investičnou bankou UBS Warburg, obrat maloobchodných reťazcov klesol v predminulom týždni o 0,4 %. Je pritom jedno, či ide o Wal-Mart, Target alebo Sears, všetky americké maloobchodné siete cítia obmedzenie nákupov zo strany spotrebiteľov. Medzi ekonómami je význam burzy pre konjunktúru neodškriepiteľný a dokazuje to aj známy ironický výrok profesora Paula Samuelsona: "Burza dokázala predvídať ,deväť z posledných piatich´ hospodárskych recesií."

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/podniky-a-trhy, menuAlias = podniky-a-trhy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. apríl 2024 01:12