Gönci esom streleckej výpravy

11.08.2004, 00:00

Osem medailových vizitiek z podujatí Svetového pohára poslal svojim konkurentom pred začiatkom aténskych hier slovenský strelec Jozef Gönci, ktorý pred ôsmimi rokmi vybojoval na olympiáde v Atlante bronzovú medailu. Košický rodák cestoval s medailovými ambíciami aj do Sydney, no v austrálskej metropole ho premohla chrípka, ktorá mu znemožnila bojovať o najcennejšie kovy. V ľubovoľnej malokalibrovke na 3x40 výstrelov nepostúpil do finále, v tej istej disciplíne na 60 výstrelov pre chorobu ani nenastúpil a vo vzduchovej puške obsadil "až" ôsme miesto. Teraz je skúsený 30-ročný pretekár Dukly Banská Bystrica opäť pripravený na boj o olympijské medaily, čo dokázal vynikajúcimi výsledkami v tejto sezóne. Napriek tomu, že tento rok získal vo svetových pohároch štyri bronzové, tri strieborné a jednu zlatú medailu, nepovažuje sa za hlavného favorita pretekov. "Tým, že ma verejnosť i Slovenský olympijský zväz pasujú za jedného z kandidátov na medailu, sa nezaoberám. Samozrejme, že budem chcieť zvíťaziť, lenže s rovnakými ambíciami nás tam na každú disciplínu bude viac než dosť. To, že sa mi v tomto roku darilo na pretekoch Svetového pohára, nič neznamená, je to celkom iné podujatie ako OH. Tie sú raz za štyri roky a svoje na nich zohráva aj psychika. V mnohom rozhodujú maličkosti, bude to aj o šťastí, jednoducho taký je náš šport," povedal Gönci, ktorého bronzová medaila z Atlanty bola vôbec prvým olympijským kovom pre Slovensko od vzniku samostatného štátu.
Slovenské strelectvo budú v Aténach reprezentovať aj Andrea Stranovská (skeet) a Matej Mészáros (vzduchová puška 60). Kým mladý 22-ročný Bratislavčan ide na OH získavať skúsenosti, Stranovská patrí do širšieho okruhu favoritiek. Skúsená 34-ročná strelkyňa by rada minimálne zlepšila trináste miesto zo Sydney.

20. apríl 2024 00:22