V Brazílii triumf Räikkönena

07.04.2003, 00:00

Víťazom VC Brazílie pretekov automobilov F1 na okruhu v Sao Paolo, ktorá bola tretím podujatím seriálu MS, sa stal Fín Kimi Räikkönen. Jazdec McLarenu vyťažil z faktu, že organizátori museli pre nehodu Marka Webbera a najmä následnú ťažkú haváriu Fernanada Alonsa preteky v 55. kole ukončiť. Na druhej priečke skončil Giancarlo Fisichella (Jordan), tretie miesto obsadil v priebežnom poradí vtedy tretí Alonso. Víťaz súťaže zaznamenal v priebehu dvoch týždňov svoj druhý triumf kariéry a upevnil si vedenie v celkovom poradí MS. Priebeh pretekov od štartu poznačil hustý dážď a úvodných osem kôl sa išlo za bezpečnostným vozidlom. Hneď potom ako safety car opustil trať, sa do čela dostali oba monoposty McLaren a postupne si začali získavať značný náskok. Rozlet "strieborných šípov" však pribrzdila nehoda Firmana (Jordan), ktorému v 19. kole odletelo koleso a celé štartové pole sa opäť zoradilo za bezpečnostným vozom. O ďalších osem kôl sa s pretekmi po šmyku rozlúčil aj Nemec Michael Schumacher (Ferrari), ktorý naposledy nedošiel do cieľa 29. júla 2001 na Veľkej cene Nemecka. Podobne ako úradujúci majster sveta skončili aj Montoya, Pizzonia, Verstappen a Button, a tak boli preteky až do 36. kola prevažne v réžii safety car. V druhej časti pretekov sa na chvíľu na čele usadil druhý jazdec Ferrari Rubens Barrichello. Aj ten však musel v 46. kole z pretekov odstúpiť (technické problémy) a potvrdil tak neuveriteľnú domácu kliatbu, keď nedokončil už deviatu veľkú cenu pred svojimi fanúšikmi. Následné havárie Webbera a Alonsa donútili organizátorov na trati v Interlagose preteky odmávať a priebežné výsledky vyhlásiť za konečné. Seriál F1 pokračuje štvrtými pretekmi o dva týždne 20. apríla v San Marine.
Výsledky VC Brazílie: 1. Kimi Räikkönen (Fín./McLaren) 1:29:53,179, 2. Giancarlo Fisichella (Tal./Jordan) +0,831, 3. Fernando Alonso (Šp./Renault) +6,695, 4. David Coulthard (V. Brit./McLaren) +7,391, 5. Heinz-Harald Frentzen (Nem./Sauber) +9,392, 6. Jacques Villeneuve (Kan./BAR) +17,910, 7. Mark Webber (Austr./Jaguar) +20,070, 8. Jarno Trulli (Tal./Renault) +23,569, 9. Ralf Schumacher (Nem./Williams) +33,556, 10. Cristiano Da Matta (Braz./Toyota) - 1 kolo.
Priebežné poradie: 1. Räikkönen 26, 2. Coulthard 15, 3. Alonso 14, 4. Trulli 9.

19. apríl 2024 23:46