StoryEditor

Zákon nevie, ako posúdiť opcie na akcie

19.08.2002, 00:00
Autor:
Ján ZachJán Zach

Americký Senát nedávno schválil projekt zákona, ktorým sa vytvorí dozorný orgán dohliadajúci na dodržiavanie účtovných postupov a na činnosť audítorov. Zákon nedáva odpoveď na to, ako sa účtujú opcie na akcie.
Pri opčných obchodoch rozoznávame kúpnu opciu, ktorej držiteľ získava právo kúpiť akcie od vypisovateľa za cenu uvedenú v opčnej zmluve. Predajná opcia zasa oprávňuje jej držiteľa predať akcie vypisovateľovi za dohodnutú cenu. Vypisovateľ je osoba, ktorá je v prípade kúpnej opcie povinná predať akcie držiteľovi, ak o tieto požiada, alebo kúpiť akcie od držiteľa v prípade uplatnenia opcie na predaj. Manažéri amerických firiem majú opcie na akcie za vopred určenú cenu a môžu ich podľa zmluvne určených podmienok uplatniť. Ide o bežnú formu odmeňovania nielen manažérov, ale aj zamestnancov.
Zákon prijatý Senátom je oveľa tvrdší ako návrh z apríla tohto roka. Kvôli kontrole účtovníctva verejných spoločností sa vytvorí špeciálny orgán. Päť jeho členov vymenuje Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Financovať ho budú samotné spoločnosti. Bude pravidelne robiť inšpekciu audítorských firiem, dostane právo skúmať porušenia štandardov auditu a zákonov upravujúcich kapitálový trh, a dokonca trestať vinníkov.
Zákon obmedzí poskytovanie neaudítorských poradenských služieb audítorskými firmami. Maximálny trest za porušenie zákona bude 10 rokov odňatia slobody za akýkoľvek pokus oklamať akcionárov. Senátori do zákona nevložili ustanovenie, ktoré by prinútilo firmy účtovať výdavky na opcie. Kritici hovoria, že pri súčasnej evidencii účtovania opcií na akcie je vedenie firiem zvádzané chúťkami na umelé zvyšovanie finančných ukazovateľov. Tým sa dosahujú vyššie ceny akcií a vedenie firiem môže uplatniť opcie, ktoré patria k základnej forme odmeňovania manažérov vo verejne obchodovaných firmách.
Známy investor Warren Buffett sa už niekoľko rokov zasadzuje za to, aby sa opcie účtovali ako nákladová položka. Tvrdí, že to môže ochrániť investorov pred nenásytnosťou nezodpovedných riaditeľov. Názory Buffetta ovplyvnili dve veľké spoločnosti, kde je členom predstavenstva. Pred niekoľkými dňami Coca-Cola a vydavateľský dom Washington Post oznámili, že opcie budú účtovať ako náklady. Ešte jedna firma, kde je Buffett v predstavenstve, Gillette, sa podľa slov jej predstaviteľa Erika Krausa bude správať podobným spôsobom. Možnosť zmeny účtovania posudzujú firmy H. J. Heinz a Delta Airlines. Firmy sa snažia byť absolútne čisté. Iné firmy budú nasledovať príklad Coca-Coly, hovorí Roman While, odborník na účtovníctvo School of Business na Chicago University. Mnohí považujú rozhodnutie firmy Coca-Cola za sporné, pretože vytvára zlý precedens. Účtovanie opcií ako nákladov zväčší problémy v ich účtovaní a zníži ich transparentnosť. Proti zmenám vystupujú najmä technologické firmy, ktoré najviac využívajú opcie a majú ich takmer všetci zamestnanci. Vo firme Intel si napríklad myslia, že kurzy akcií sa môžu prudko meniť, a preto treba hodnotu opcií vypočítavať raz za štvrťrok. To môže viesť k revízii finančných ukazovateľov.

menuLevel = 2, menuRoute = hnporadna/financne-noviny, menuAlias = financne-noviny, menuRouteLevel0 = hnporadna, homepage = false
23. apríl 2024 09:32