"Tulipány" prelomili prekliatie penaltového rozstrelu

28.06.2004, 00:00
Po Portugalsku a Grécku sa do semifinále ME prebojovalo aj Holandsko, keď v dramatickom rozstrele z pokutových kopov zvíťazilo nad Švédskom 5:4. V riadnom hracom čase i predĺžení sa dráma na štadióne Algarve v meste Faro skončila 0:0. Holandské "tulipány" tak prelomili penaltové prekliatie, keď v predchádzajúcich štyroch pokusoch na veľkých podujatiach na strely z bieleho bodu zakaždým zlyhali (ME 1992, ME 1996, ME 2000, MS 1998).

Totálne fiasko predviedli najmä pred štyrmi rokmi doma v Amsterdame, keď v semifinále proti Talianom zo šiestich jedenástkových pokusov (dva v riadnom hracom čase, ďalšie štyri v rozstrele) rozvlnili sieť iba raz. "Jedenástky sme špeciálne netrénovali ani napriek tomu, že máme povesť mužstva, ktoré v tejto činnosti permanentne zlyháva. Sústreďujeme sa skôr na to, aby sme súpera zdolali už v riadnom hracom čase. Bol to ťažký zápas a je fantastické, ako sa mužstvo zomklo," uviedol tréner "oranjes" Dick Advocaat.
V takticky vedenom stretnutí sa začal hrať futbal až v druhom polčase. Prvú veľkú príležitosť si v 63. min. vytvoril kanonier Holanďanov Van Nistelrooy. Skvele si spracoval prihrávku od Seedorfa, ale lopta odrazená po jeho strele sa prekotúľala iba popri ľavej žrdi švédskej bránky. Na strane Švédov bol najbližšie ku gólu Ibrahimovič, ktorého nedôraznú strelu po "lufte" Stama vykopol z bránkovej čiary Cocu. Aktéri oboch mužstiev akoby na ospravedlnenie divákom za slabší zážitok z normálneho hracieho času predviedli v predĺžení strhujúce futbalové divadlo. Navrch mali Švédi. Striedajúci Källström nastrelil po chybe holandskej obrany bočnú sieť, ale najväčšie šance spálili Larsson a Ljungberg, ktorí pálili do brvna, resp. žrde holandskej bránky. Na holandskej strane exceloval hneď v úvode predĺženia Robben, ktorého strela po chybe Isakssona skončila na žrdi švédskej bránky. O víťazovi napokon rozhodli pokutové kopy, v ktorých boli úspešnejší Holanďania. V súboji nervov nezvládli jedenástkový rozstrel na jednej i druhej strane Ibrahimovič a Cocu, a tak v šiestej sérii po ďalšom zaváhaní Švédov (Mellbergovu strelu brankár van der Saar vyrazil) rozhodol Robben. "Bol som presvedčený o tom, že rozhodujúci pokutový kop zvládnem. Veril som sebe i spoluhráčom. Teraz si spolu s tímom vychutnávam najväčšie chvíle svojho života," uviedol Arjena Robben, 20-ročný talent PSV Eindhoven. Holanďania si v stredajšom semifinále zmerajú sily s domácim Portugalskom.
Štvrťfinále: Švédsko - Holandsko 0:1 (0:0, 0:0), 4:5 (11 m)
Jedenástkový rozstrel:
Källström 1:0, van Nistelrooy 1:1, Larsson 2:1, Heitinga 2:2, Ibrahimovič nedal, Reiziger 2:3, Ljunberg 3:3, Cocu nedal, Wilhelmsson 4:3, Makaay 4:4, Mellberg nedal, Robben 4:5
Rozhodca: MICHEĽ (SR), 27 000 divákov
Švédsko: Isaksson - Nilsson, Jakobsson, Mellberg, Östlund - Jonson (65. Wilhelmsson), Svensson (81. Källström), Linderoth, Ljungberg - Ibrahimovič, Larsson
Holandsko: van der Sar - Reiziger, de Boer (36. Bouma), Stam, van Bronckhorst - Seedorf, Davids (61. Heitinga), Cocu - van der Meyde (87. Makaay) - van Nistelrooy, Robben

26. apríl 2024 18:20